Barcelona s-a calificat in semifinalele Cupei Spaniei dupa un meci fabulos cu Real Madrid - FOTO, VIDEO

26 Ianuarie 2012
1514 Vizualizari | 0 Comentarii
pedro cu real

FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, după ce a încheiat la egalitate, 2-2, partida cu marea sa rivală Real Madrid, disputată miercuri seara, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, graţie golurilor lui Pedro Rodriguez (min.43) şi Dani Alves (min.45+3), însă madrilenii au replicat după pauză, prin Cristiano Ronaldo (min.68) şi Karim Benzama. Real a încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea fundaşului Sergio Ramos, care a primit cel de-al doilea cartonaş galben în minutul 89.

In meciul tur, disputat la Madrid, FC Barcelona a reuşit să se impună cu scorul de 2-1.

Iată echipele care au evoluat în partida de pe Camp Nou:

FC Barcelona: Pinto - Alves, Piqué, Puyol, Abidal - Busquets, Xavi, Iniesta (min.29 Pedro), Cesc (min.70 Thiago), Messi - Alexis Sanchez (min.79 Mascherano).
Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao - L. Diarra (min.51 Granero), Xabi Alonso - Kaká (Callejón, min.61), Ozil, Cristiano Ronaldo, Higuaín (min.61 Benzema).

Barcelona va juca în semifinale cu caştigătoarea confruntării dintre Levante şi FC Valencia, programată joi seara. Intalnire care pare doar o formalitate pentru 'lilieci', învingători cu 4-1 în meciul tur, disputat pe stadionul Mestalla.

Intr-o altă partidă din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, disputată miercuri seara, Athletic Bilbao s-a impus cu 1-0 pe terenul formaţiei Mallorca, în urma autogolului lui Ivan Ramis (min.75). Echipa bască reuşise să se impună şi în meciul tur, disputat pe San Mames, cu scorul de 2-0.

Athletic va juca în semifinale cu o formaţie al treilea eşalon al fotbalului spaniol Mirandes, care a produs surpriza competiţiei, eliminand formaţia de primă ligă Espanyol Barcelona, după ce reuşise să mai scoată din cursă formaţiile Villarreal şi Racing Santander. Mirandes, care a pierdut în tur cu 2-3, după ce condusese cu 2-0, s-a calificat în penultimul act graţie golurilor marcate în deplasare. Condusă cu 1-0 de Espanyol, în urma golului marcat de Rui Fonte (46), Mirandes a egalat după pauză prin Infante (57), iar în prelungiri Caneda (90+2) a adus golul victoriei, 2-1.