Barcelona si Real Madrid se vor intalni in sferturile Cupei Spaniei

13 Ianuarie 2012
728 Vizualizari | 0 Comentarii

FC Barcelona şi Athletic Bilbao şi-au validat joi seara biletele pentru sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, după ce au reuşit să caştige şi meciurile retur din optimile competiţiei, împotriva formaţiilor Osasuna, respectiv Albacete.

Catalanii s-au impus greu la Pamplona, cu 2-1, prin golurile lui Alexis Sanchez (min.49) şi Sergi Roberto (min.72), după ce gazdele au condus cu 1-0 la pauză, graţie reuşitei lui Lekic (min.41). Invingătoare şi în partida tur, cu 4-0, FC Barcelona va juca în faza următoare cu marea sa rivală, Real Madrid, care şi-a asigurat calificarea încă de marţi.

Intr-un alt joc, Athletic Bilbao a trecut fără probleme, cu 4-0, de formaţia de liga a 3-a Albacete, prin golurile lui Markel Susaeta (min.24), Ander Herrero (min.64), Gaizka Toquero (min.77) şi Mikel San Jose (min.86). In tur, cele două formaţii au terminat la egalitate, 0-0.

Iată rezultatele complete înregistrate în optimile de finală ale competiţiei 'Copa del Rey':

Marţi

(+) Mallorca - Real Sociedad 6-1 (în tur 0-2)

Racing Santander - (+) Mirandes (D3) 1-1 (în tur 0-2)

Malaga - (+) Real Madrid 0-1 (în tur 2-3)

Miercuri

(+) Levante - Alcorcon (D2) 4-0 (în tur 1-2)
(+) Espanyol Barcelona - Cordoba (D2) 4-2 (în tur 1-2)
FC Sevilla - (+) FC Valencia 2-1 (în tur 0-1)

Joi

(+) Athletic Bilbao - Albacete (D3) 4-0 (în tur 0-0)
Osasuna - (+) FC Barcelona 1-2 (în tur 0-4)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală, care se vor disputa tur-retur, pe 18 şi 25 ianuarie, după următorul program: