Barcelona va intalni Real Madrid in semifinalele Cupei Spaniei (VIDEO)

25 Ianuarie 2013
1328 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid si FC Barcelona
Echipa FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, după victoria cu 4-2 înregistrată joi seara pe terenul formaţiei Malaga, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Barca, deţinătoarea trofeului, care fusese ţinută în şah de Malaga pe Camp Nou în meciul tur (2-2), o va întâlni în penultimul act al Cupei Spaniei pe marea sa rivală Real Madrid, care a trecut de FC Valencia cu scorul general de 3-1 (2-0 la Madrid şi 1-1, miercuri, pe Mestalla)

În cealaltă semifinală se vor întâlni FC Sevilla şi Atletico Madrid, care au eliminat în sferturi formaţiile Real Zaragoza, respectiv Betis Sevilla.

Rezultate:

Miercuri

FC Sevilla - Real Zaragoza 4-0 (în tur 0-0)

Au marcat: Alvaro Negredo 36, 67 penalty, Ivan Rakitic 45+3, Manu 90+2.

Cartonaşe roşii: Jose Fernandez (Zaragoza) 26, Francisco Gonzalez (Zaragoza) 66.

FC Valencia - Real Madrid 1-1 (în tur 0-2)

Au marcat: Alberto Costa 52, respectiv Karim Benzema 44.

Cartonaşe roşii: Fabio Coentrao (Real Madrid) 65, Angel Di Maria (Real Madrid) 88.

Joi

Betis Sevilla - Atletico Madrid 1-1 (în tur 0-2)

Au marcat: Jorge Molina 90 penalty, respectiv Diego Costa 45.

Malaga - FC Barcelona 2-4 (în tur 2-2)

Au marcat: Joaquin 12, Roque Santa Cruz 68, respectiv Pedro 8, Gerard Pique 49, Andres Iniesta 76, Lionel Messi 80.

Semifinalele Real Madrid - FC Barcelona şi Atletico Madrid - FC Sevilla se vor disputa tur-retur pe 30 ianuarie şi 27 februarie.