Baschetbalistii au pierdut al doilea meci din play-out

15 Aprilie 2011
978 Vizualizari | 0 Comentarii
• Energia Rovinari – Politehnica Iasi 108-100 (29-25, 21-29, 29-25, 29-21), in al doilea meci din play-out-ul Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi a pierdut al doilea meci din prima parte a play-out-ului Diviziei A. Energia Rovinari a invins formatia ieseana cu scorul de 108-100 (29-25, 21-29, 29-25, 29-21) si astfel scorul a devenit egal, 1-1, in intalnirea dintre cele doua echipe (in primul meci, disputat miercuri, Poli a castigat cu 90-86).
In aceasta faza din play-out se joaca dupa sistemul, cel mai bun din cinci jocuri, trei partide urmand sa se dispute la Targu Jiu si doua la Iasi (duminica si luni). Daca Politehnica ar castiga partidele de acasa, atunci ultimul joc, programat tot la Targu Jiu, nu s-ar mai disputa, iar iesenii si-ar asigura mentinerea in Divizia A si sezonul viitor.
Meciul de ieri a fost unul echilibrat, in care cele doua formatii au mers mult timp cap la cap. Gorjenii au inceput mai bine, au castigat primul sfert cu 29-25, dar trupa lui Costel Moscalu a revenit foarte bine in sfertul secund, pe care l-a castigat cu 29-21, astfel ca la pauza mare Poli conducea cu scorul de 54-50. Cu Troupe si Mocanu in zi de gratie, Energia Rovinari a intors meciul in sfertul al treilea, pe care l-a castigat cu 29-25, astfel ca in ultimele zece minute s-a pornit de la scorul egal, 79-79. Iesenii au ratat startul sfertului patru si nu au mai putut recupera diferenta, astfel ca au fost invinsi in final, cu scorul de 108-100.
In al doilea meci de la Targu Jiu, cei mai buni marcatori ai Politehnicii Iasi au fost Dawson – 22p. (3 recuperari, 9 asisst-uri) si Marinkovic – 22p. Celelalte puncte ale iesenilor au fost reusite de jucatorii: Kabengele – 18p., D. Anghel – 16p., M. Nicolae – 13p. (5 recuperari), Huludet – 4p., Amarghioalei – 3p., Kabengele – 2p.
De partea cealalta, pentru Energia Rovinari cel mai bun marcator a fost Troupe, cu 37 puncte (5 recuperari, 7 asisst-uri), urmat in topul eficacitatii de Mocanu, cu 32 puncte (11 recuperari), si de Bigus, cu 15 puncte (si 15 recuperari). Pentru gorjeni au mai punctat jucatorii: Gliga – 9p., Nikolic – 7p., Lupusavei – 6p., Oluic – 2p.

Page time :0.1403 (s) | 24 queries | Mysql time :0.012866 (s)