Baschetbalistii au ramas in viata

5 Mai 2011
1315 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc 130-95 (41-20,27-29,36-26,26-20), in al treilea meci din play-out-ul Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi continua sa spere in evitarea retrogradarii. Aseara, jucatorii pregatiti de antrenorul Costel Moscalu au invins BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, cu scorul de 130-95 (41-20,27-29,36-26,26-20), in al treilea meci din play-out-ul Diviziei A de baschet masculin.
Ciucanii au castigat primele doua meciuri, au pierdut aseara, iar astazi (ora 18.00, Sala Polivalenta, intrarea libera) se va disputa al patrulea joc din aceasta faza a play-out-ului. Daca iesenii vor reusi sa castige si partida din aceasta seara, atunci jocul decisiv in privinta desemnarii echipei care va retrograda la finalul sezonului, se va disputa duminica, 8 mai, la Miercurea Ciuc. In schimb, daca ardelenii inving astazi, atunci Politehnica este retrogradata si va mai juca o faza in play-out, cu CSU Cuadripol Brasov, pentru evitarea ultimului loc (oricum, ambele echipe ar fi deja retrogradate).
Aseara, formatia lui Costel Moscalu a aratat ca are valoare sa ramana in Divizia A si a facut un meci foarte bun in fata ciucanilor. Iesenii au inceput in forta jocul din Sala Polivalenta si dupa primul sfert, aveau deja un avantaj considerabil pe tabela, scor 41-20. Jocul s-a mai echilibrat in al doilea sfert, castigat de oaspeti cu 29-27, dar chiar si asa, la jumatatea meciului, Dawson si compania conduceau cu 68-49. Dupa revenirea de la vestiare, iesenii au continuat sa joace foarte bine, cu Dawson si Kabengele la timona, au castigat sfertul al treilea cu 36-36 si si-au marit diferenta, pana la 104-85. Pana la final, gazdele nu au mai cedat initiativa si s-au impus cu scorul de 130-95 pastrand in continuare sperante la evitarea retrogradarii. In partida cu BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Kabengele, cu 32 de puncte, urmat in topul eficacitatii de Dawson, cu 31 de puncte (4 recuperari si 7 assist-uri) si de Amarghioalei, cu 29 de puncte. Celelalte puncte au fost reusite de jucatorii: M. Nicolae - 11p (8 recuperari), Marinkovic - 10p, Huludet - 5p, Hurjui - 4p, Chidiu - 4p, McCullogh - 4p. De partea cealalta, cel mai bun om al ciucanilor a fost Enrico Ramon, cu 30 de punte marcate. Pentru ardeleni, restul punctelor au fost reusite de baschetbalistii: Coleman - 20p, Hannah - 13p, Levine - 11p, Pop - 6p, Huffman - 4p, Madaras - 4p, Samoila - 3p, Rosu - 2p, Biro - 2p.

Page time :0.1476 (s) | 34 queries | Mysql time :0.017767 (s)