28 Martie 2011
797 Vizualizari | 0 Comentarii
Iesenii tremura pentru mentinerea in Divizia A
• CSU Atlassib Sibiu - Politehnica Iasi 98-82 (28-18, 20-29, 26-17, 24-18), in etapa 28 a Diviziei A de baschet masculin

Baschetbalistii Politehnicii Iasi au pierdut deplasarea de la Sibiu si au emotii mari pentru evitarea retrogradarii. Sambata seara, CSU Atlassib Sibiu a invins Politehnica Iasi cu scorul 98-82 (28-18, 20-29, 26-17, 24-18), in etapa 28 a Diviziei A de baschet masculin, dar iesenii nu s-au facut de ras in aceasta deplasare. Vestea proasta pentru baietii lui Costel Moscalu a venit de la Miercurea Ciuc, acolo unde BC Perla Harghitei a invins CS Otopeni, cu scorul de 85-84 si a acumulat 33 puncte, exact cat are si Politehnica. Cele doua echipe sunt in lupta directa pentru locul 14 in sezonul regulat, pozitie care ar asigura formatiei care-l ocupa un meci in plus pe teren propriu, in play-out. Cel mai probabil, razboiul dintre ele va fi transat peste doua saptamani, la Miercurea Ciuc, unde se va disputa meciul direct dintre Perla Harghitei si Politehnica.
La Sibiu, iesenii au inceput prost meciul si, dupa primele 10 minute, erau deja condusi cu 10 puncte, scor 28-18. Spre surprinderea tuturor, baietii lui Costel Moscalu au avut o revenire de senzatie in sfertul al doilea, pe care l-au si castigat cu 29-20, astfel ca la pauza mare gazdele aveau un avantaj minim, de 1 punct, scor 48-47. Cu jucatori mult mai valorosi si beneficiind si de avantajul propriului teren, Sibiul a revenit in joc, a castigat urmatoarele doua sferturi, cu 26-17 si 24-18, si s-a impus la final, meritat, cu 98-82.
Dupa acest esec, Politehnica ramane pe locul 14 in clasament, dar a fost egalata de Miercurea Ciuc. Cel mai bun marcator al iesenilor a fost americanul Dawson, cu 29 puncte, urmat in topul eficacitatii de Kabengele, cu 20 puncte (opt recuperari) si McCullogh, cu 15 puncte (patru recuperari si sase asisst-uri). Celelalte puncte ale Politehnicii au fost reusite de jucatorii: Madalin Nicolae – 8 puncte (sapte recuperari), Huludet – 6p. (opt recuperari), Marinkovic - 2p., Dumitru Anghel – 2p.
De partea cealalta, pentru sibieni au marcat jucatorii: Markovic – 26p., Herndon – 22p. (12 recuperari), Popa Calota – 20p., Harnson – 16p. (13 recuperari), Seals Cortez – 10p. si Craciun – 4p.
Etapa viitoare, maine dimineata, de la ora 11.00, Poli va juca acasa, cu Universitatea Cluj, meciul din etapa 29 a Diviziei A, penultima a sezonului regulat.
In etapa 28 a Diviziei A, s-au mai inregistrat rezultatele: Energia Rovinari - Gaz Metan Medias 76-71, SCM CSS Craiova - BC Timisoara 72-79, BC Perla Harghitei - CS Otopeni 85-84.

Page time :0.1728 (s) | 35 queries | Mysql time :0.017455 (s)