Batalie crunta la retrogradare in Liga I

24 Aprilie 2012
1109 Vizualizari | 0 Comentarii
Fara discutie, acest sezon al Ligii I va ramâne in istoria fotbalului românesc ca unul dintre cele mai spectaculoase, cu câteva runde inainte de final lupta fiind incinsa la ambii poli ai clasamentului. Daca la titlu se bat cu sanse nu mai putin de cinci echipe, la retrogradare ecuatia este si mai complicata, de la locul 10 in jos toate echipele putând intra in orice moment in zona minata.

Ieri, Gaz Metan Medias a facut un pas important in vederea mentinerii in prima liga, dupa ce a obtinut in fata Pandurilor primul succes din acest an. Mediesenii, care au trait pâna acum in retur cu ce au agonisit in prima parte a stagiunii, au trecut cu mari emotii de Pandurii Tg. Jiu, cu 3-2, dar si-au facut singuri meciul greu, fiind egalati la doi dupa ce au avut 2-0 pe tabela in minutul 24.
Frasinescu a deschis scorul pentru gazde in minutul 6, iar Lazar a dus scorul la un aparent linistitor 2-0 in minutul 24, dupa ce a transformat un penalty scos de Bawab.

Oaspetii au redus din handicap prin Lemnaru in finalul primei parti si au restabilit egalitatea la scurt timp de la reluare, prin Ibeh (54), care a punctat dintr-un penalty obtinut de Maxim. Gazul a marcat golul victoriei prin Vitinho, in minutul 67, cu o lovitura de cap in urma unei centrari a lui Frasinescu, dar a tremurat pe final pentru cele trei puncte. Autor al primului gol si coautor la al treilea, Frasinescu si-a lasat echipa in inferioritate numerica in minutul 77, dupa ce l-a faultat dur pe Ibeh, dar gorjenii nu au reusit sa profite de omul in plus. Mediasul bifeaza astfel primul succes din 2012 si ia o optiune serioasa privind evitarea retrogradarii.

Claudiu Niculescu ramâne neinvins pe banca lui U Cluj

Tot ieri, Universitatea Cluj a scos un punct sub Tâmpa cu FC Brasov, scor 1-1, si a reusit sa devanseze in clasament campioana Otelul, la golaveraj. Remiza obtinuta de clujeni este cu atât mai meritorie, cu cât trupa lui Claudiu Niculescu a jucat in repriza a doua in inferioritate. Gazdele au deschis scorul prin Mateiu, in minutul 18, cu un sut de exceptie de la 30 de metri, iar oaspetii au restabilit egalitatea prin Pele, cu o lovitura de cap din careu (55), din centrarea lui Adrian Cristea. In minutul 47, Galamaz a fost eliminat, dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru un fault asupra lui Nuno Viveiros.

Claudiu Niculescu este neinvins de când a fost numit antrenor la U Cluj, in locul lui Ionut Badea, adica de sapte etape.
La rândul sau, Ionut Badea a debutat cu stângul pe banca tehnica a Brasovului, care isi complica situatia in lupta pentru evitarea retrogradarii.
In ultimul meci al etapei, FCM Tg. Mures a trecut de Sportul Studentesc cu 2-1 si continua sa spere la salvarea de la retrogradare. Ilyes (10, sut in vinclu de la 20 de metri) si Astafei ( 63, sut in diagonala, din careu) au punctat pentru gazde, in timp ce Sportul a marcat prin Nistor, in minutul 80.

In urma acestui rezultat, Sportul se duce incet, dar sigur spre liga a doua, iar muresenii salta câteva pozitii si parasesc locurile retrogradabile, lasând locul Sibiului.