Bistrita baga Rapidul in coma

18 Martie 2011
898 Vizualizari | 0 Comentarii
Bistrita Rapid 3 2
Meci spectaculos intre Gloria Bistrita si Rapid Bucuresti, incheiat cu victoria ardelenilor cu scorul de 3-2 (1-1). Dupa o partida frumoasa, disputata pe un gazon impecabil, rapidistul Mihai Roman a deschis scorul in minutul 24, dupa ce a sprintat pe dreapta, a ridicat capul, l-a vazut pe Albut prost plasat si a tras ametitor de la 35 metri în plasa. Dar Bistrita s-a trezit si italianul Cavalli si-a intrat în rolul golgheterului veteran, de 32 ani. Intai, a facut 1-1 în minutul 31, cand a urmarit balonul respins de Coman si a reluat în plasa din 5 metri, stabilind scorul pauzei. Apoi, tot Cavalli a adus Bistrita în avantaj. Era minutul 66 si italianul s-a demarcat pe centrul careului rapidist, a tras cu stangul în Coman si cu dreptul din nou, de data asta în gol. La 5 minute distanta, Herea a egalat pentru giulesteni, dupa centrarea lui Cesinha si protestele inutile ale gazdelor, care au acuzat un off-side, care pana la urma s-a dovedit ca nu a fost. Mai erau 20 de minute de joc. Suficient pentru ca Bistrita sa castige. Cavalli a scapat spre poarta, si-a indepartat mingea, dar Coman l-a tras de mana si portarul Rapidului a luat rosu plus penalty pentru Gloria! Cum Marius Sumudica îsi epuizase schimbarile, Rapid l-a bagat în poarta pe Roman, care a luat gol din penalty. Tot bistritenii, în superioritate, au ratat enorm, în fata unor giulesteni debusolati. Meciul se încheie cu Sumudica turbat pe buna dreptate pentru ca risca sa-si piarda postul.