Bomba iernii in Liga I! Rapidul a umilit Steaua in Ghencea

23 Februarie 2015
1139 Vizualizari | 2 Comentarii
Rapidul a produs surpriza acestei prime etape a returului, dupa ce a reusit s-o învinga în deplasare pe Steaua cu scorul de 1-0, prin golul lui Gecov. Prima parte a meciului l-a scos în evidenta pe Paul Papp, care, în minutul 13, a primit o centrare de la Tanase si mingea trimisa de el loveste bara. În ultimul minut al primei reprize, Daniel Niculae se trezeste cu o minge pe frunte, dar reluarea acestuia este slaba si balonul se duce mult peste poarta lui Cojocaru. Golul a cazut dupa o ora de joc, cand Gecov a fost gasit liber în careu, unde si-a facut o preluare perfecta si nu i-a mai dat nici o sansa portarului ros-albastrilor.

Tot ieri, ASA Targu Mures s-a impus cu scorul de 3-0 în deplasarea de la Universitatea Cluj si, cu cele 33 de puncte, a urcat pe podiumul Ligii 1. Oaspetii au deschis scorul în minutul 22, dupa penalty-ul reusit de N'Doye. Lovitura de pedeapsa a fost provocata de un fault al lui Gravenberch, care a si fost eliminat în aceeasi faza. Golul doi a venit cu 14 minute înainte de final, cand Bumba a primit o centrare sutata în fata portii, iar de acolo nu a mai avut de facut decat sa îndeplineasca o simpla formalitate. Scorul final a fost stabilit de Hora dintr-o lovitura de la 11 metri, dupa ce Skvorc l-a faultat pe acelasi jucator al mediesenilor. Finalul etapei a 18-a o aduce pe Universitatea Cluj la egalitate de puncte cu prima echipa care se afla pe loc retrogradabil, Concordia Chiajna, 18 puncte.

Astra si Concordia Chiajna au disputat primul meci al zilei si au terminat la egalitate, scor 2-2. Astra avea nevoie de victorie pentru tine pasul cu echipele din fruntea clasamentului si pentru a se mentine pe un loc de cupe europene. Dupa un început greu si anost, lipsit de ocazii, Astra a marcat prin Fatai, în minutul 38. Atacantul a reluat cu capul din coltul careului de sase metri, iar mingea s-a dus peste portarul Rîmniceanu. În a doua repriza, Chiajna a jucat mai bine si a ratat o mare ocazie prin Grigorie, care a ratat singur cu Lung jr. Marius Sumudica a fost inspirat cand la introdus pe Wellington, brazilianul egaland în minutul 75. Fatai a marcat golul de 2-1 în minutul 91, cu un sut din trei metri, iar Astra parea ca a castigat cele trei puncte. Jucatorii Chiajnei nu au renuntat si dupa ce Maftei a trimis mingea în bara, Wellington a reusit dubla în minutul 94, cu un sut de la 11 metri. Dupa acest egal, Astra face 31 de puncte si se afla la doua puncte in spatele celor de la ASA Targu Mures si la cinci în spatele celor de la Petrolul. Concordia Chiajna ramane într-o situatie dificila, fiind angrenata în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Elevii lui Marius Sumudica se afla pe locul 13, primul retrogradabil, cu 18 puncte, la egalitate cu echipa de pe locul 12, Pandurii, care are un meci mai putin.

Botosaniul lupta cu sanse pentru Europa

In ultimul meci de sambata, Dinamo s-a impus la Galati, 1-0 cu Otelul, si sarbatoreste cu un succes meciul 2.000 în Liga 1. Prima repriza a fost dominata de Otelul. Galatenii au avut doua ocazii mari în startul partidei, sutul lui Iorga deviat în corner (5), urmat de sutul lui Hamroun respins de Naumovski (6). Dinamovistii au replicat prin Marius Niculae (13) si Nicolae Grigore (29), dar suturile acestora nu au pus în pericol poarta aparata de Ma-Kalambay. Cernat a expediat o lovitura de cap pe langa poarta în minutul 32, dupa o centrare excelenta venita de la Hamroun. Finalul primei parti le-a apartinut ”cainilor”. Sutul lui Nicolae Grigore a lovit bara (43), iar la urmatoarea faza Marius Niculae a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa centrarea lui Rotariu.

Suturile lui Grozav (48) si Cernat (56) au trecut departe de poarta. În minutul 68, dinamovistii i-au dat emotii lui Ma-Kalambay, care a reusit sa respinga însa sutul lui Gicu Grozav. Cernat a reusit sa marcheze spre finalul partidei, însa golul a fost anulat pentru un ofsaid de cativa centimetri. Astfel, "cainii" se impun cu 1-0 si urca pe locul 7, fara a lua în calcul depunctarea celor de la CFR Cluj.
Tot sambata, Gaz Metan a obtinut doar un egal cu FC Botosani, scor 1-1, rezultat care o ajuta prea putin în cursa pentru salvarea de la retrogradare. Mediesenii au controlat partida înca din start, reusind sa deschida scorul în minutul 33 prin Curtean, dupa o actiune spectaculoasa. Moldovenii s-au repliat dupa pauza, iar Hadnagy a reusit sa aduca un punct important în lupta pentru cupele europene.