Bomba inceputului de an in Liga I - FOTO

6 Martie 2012
1515 Vizualizari | 0 Comentarii
Concordia Chiajna Otelul 1 0 copy
• Concordia Chiajna a invins campioana Otelul Galati, cu scorul de 1-0, in ultima partida a etapei 19 din Liga I de fotbal • Singurul gol al partidei a fost marcat de Viorel Dinu, in minutul 66 • Tot ieri, Sportul Studentesc a invins in deplasare pe Ceahlaul Piatra Neamt, cu scorul de 2-1

Prima bomba a anului in Liga I de fotbal. Nou-promovata Concordia Chiajna a invins campioana Otelul Galati, cu scorul de 1-0, si mai spera inca la evitarea retrogradarii. Echipa lui Dorinel Munteanu n-a aratat nimic in aceasta partida si a fost taxata, ramanand si in inferioritate numerica pe final, cand Silviu Ilie a fost eliminat. Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 66, de Viorel Dinu, cel care mai apoi a trecut si o bara in contul Chiajnei.

Adi Rocha, Apostol Muzac sau Alex au amenintat in cateva randuri poarta galatenilor, in timp ce otelarii n-au reusit sa creasca gradul de pericol in careul advers. De o singura faza se leaga atacul formatiei lui Dorinel Munteanu in prima repriza, una petrecuta in minutul 21, cand Doru Bratu a comis hent in careu, dar fara sa fie vazut de Augustus Constantin sau de asistentul de pe acea parte.

La fel de activa s-a pastrat in atac formatia gazda si in startul partii secunde. La cateva minute de la reluarea jocului, Rocha a ratat deschiderea scorului dupa ce a preluat in centrul careului advers si a sutat din intoarcere, insa Grahovac a respins cu dificultate de pe centrul portii. Un sfert de ora mai tarziu, dupa o tentativa esuata de contraatac a Otelului, Concordia a declansat o faza ofensiva in mare viteza, la capatul careia Rocha a driblat tot ce i-a iesit in cale, a pasat in gura portii de pe dreapta la Viorel Dinu, iar acesta a indeplinit o simpla formalitate la doi metri de poarta, deschizand scorul pentru Chiajna.

Un final de cosmar

Imediat, Dorinel Munteanu a facut doua modificari cu profil ofensiv. Jaka Stromajer si Gabi Paraschiv au fost trimisi in teren, Neagu si Iorga fiind scosi din lupta, in incercarea tehnicianului Otelului de a mai repara ceva pe final de meci. Prima ocazie de gol a galatenilor a venit cu mai putin de un sfert de ora inainte de final, dar doar dupa ce Concordia a avut o dubla ocazie de gol. Mai intai, Viorel Dinu a ratat dubla dupa ce a reluat din voleu in transversala, mingea a sarit la Rocha, insa acesta a fost blocat in ultima clipa de Perendija. La faza imediat urmatoare, Otelul s-a napustit spre poarta adversa, dar Jaka Stromajer nu a reusit sa-l invinga pe Baruch cu un sut din alergare pe centrul portii.

Neputinta de a realiza faze importante la poarta adversa, lipsa de concentrare, dar si presiunea trecerii timpului i-a facut pe galateni sa-si iasa din minti. In prelungiri, Silviu Ilie si-a pierdut cumpatul si si-a lovit adversarul fara minge cu crampoanele in spate. Augustus Constantin nu l-a iertat si i-a acordat direct cartonasul rosu, chiar daca Silviu Ilie mai avea un galben.

Tot ieri, Sportul a castigat primul meci din 2012, în deplasarea de la Piatra Neamt, 2-1 cu Ceahlaul. Sportul a deschis scorul în minutul 28, atunci cand Ferfelea a transformat excelent o lovitura libera de la 20 de metri de poarta lui Villadsen. Bucuria "studentilor" a durat un singur minut, Gafita egaland la faza urmatoare cu un sut din interiorul careului. Andrei Lungu a facut diferenta în favoarea Sportului, marcand în minutul 36 cu un sut plasat la centrarea de pe dreapta a lui Beta. Antrenorul nemtenilor, Costel Enache, nu a putut conta pentru acest joc pe Lucas Garcia, accidentat, în timp ce Daniel Isaila nu i-a avut la dispozitie pe Curelea (accidentat), Varga (indisponibil) si Stelian Stancu, fara drept de joc. Sportul a avut pe banca doar patru jucatori.