BOMBA la Madrid! Simona Halep, eliminata in primul tur!

4 Mai 2015
812 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea româna de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, a fost învinsa de frantuzoaica Alize Cornet, cu 7-6 (6), 6-3, ieri, în runda inaugurala a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.185.405 dolari.
Cornet, numarul 28 mondial, s-a impus dupa o ora si 48 de minute, la capatul unui meci în care Simona a gresit foarte mult.

Halep a beneficiat de doua mingi de set în mansa inaugurala, dar le-a ratat pe amândoua. Nici interventiile consilierului sau tehnic Darren Cahill nu au ajutat, iar finalista de anul trecut a turneului paraseste competitia înca de la debut, astfel ca nu e exclus sa piarda locul secund din clasamentul WTA saptamâna viitoare.

Alize Cornet (25 ani), care anul trecut a învins-o Serena Williams, liderul mondial, în trei rânduri, si Halep au mers cap la cap în primul set, fara vreo minge de break pâna la 4-3. Jucatoarea din Hexagon a beneficiat de prima sansa de break, dar Halep a salvat-o si apoi chiar a reusit sa câstige pe serviciul adversarei, a avut 5-4 si a servit pentru set, însa a irosit o minge de a încheia prima mansa, iar Cornet a egalat (5-5). La 6-5 pentru adversara, Simona a apelat la Cahill, apoi a dus meciul în tiebreak. Halep a fost condusa cu 3-1, 4-3 si 5-4, a întors situatia, a avut minge de set la 6-5, dar apoi le-a pierdut pe urmatoarele trei si Cornet a luat setul cu 7-6 (6), dupa o dubla greseala a româncei.
În setul al doilea, Halep a condus cu 1-0 si 2-1 (dupa ce a salvat trei mingi de break), l-a chemat din nou pe Cahill, însa sfaturile australianului nu au dat roade si Cornet a egalat (2-2), apoi a reusit break-ul (3-2), dupa care s-a desprins la 4-2. Simona a redus din diferenta (4-3), dar apoi frantuzoaica a încheiat setul cu 6-3.

Constanteanca a aratat nervoasa în acest meci, nu a avut rabdarea de a juca punctele pâna la capat, iar loviturile sale nu au mai fost la fel de precise ca în alte dati, comitând numeroase erori nefortate.
Halep va primi pentru participare 11.600 euro si 10 puncte WTA. Cornet are acum 3-1 în meciurile directe, dupa ce s-a impus în 2011 la Monterrey, cu 7-5, 6-1, în primul tur, Halep a câstigat în 2013 la Turneul Campioanelor de la Sofia, cu 6-4, 6-4, iar anul trecut a abandonat la Dubai, în primul tur, la 6-1, 1-1 pentru Cornet. În turul secund la Madrid, Alize Cornet o va întâlni pe italianca Roberta Vinci, care a dispus de Monica Puig (Porto Rico), în trei seturi, cu 2-6, 7-6 (6), 6-4. Pentru Halep urmatorul turneu va fi cel de la Roma, unde anul trecut s-a oprit în optimi.