BOMBA la Roland Garros! Sarapova, eliminata in optimi

2 Iunie 2015
734 Vizualizari | 1 Comentarii
Maria Sarapova
Rusoaica Maria Sarapova, cap de serie 2, detinatoarea titlului, a fost eliminata luni în optimile de finala ale turneului feminin de tenis de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, de catre cehoaica Lucie Safarova, cap de serie 13, care s-a impus cu 7-6 (3), 6-4.

Toate cele 4 semifinaliste din 2014 au fost deja eliminate la editia din acest an a Grand Slam-ului de la Roland Garros. Canadianca Eugenie Bouchard, cap de serie 6, a fost învinsa în primul tur, românca Simona Halep, cap de serie 3, în turul 2, iar germanca Andrea Petkovic, cap de serie 10, în turul 3.

Într-o alta partida din optimi, spanioloaica Garbine Muguruza, nr. 20 WTA, a învins-o pe italianca Flavia Pennetta cu 6-3, 6-4 si a atins la fel ca si anul trecut sferturile de finala. Muguruza va juca în sferturi cu cehoaica Lucie Safarova.

Tot ieri, tenismanul elvetian Roger Federer, locul 2 ATP si al doilea favorit, s-a calificat în sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, informeaza site-ul oficial al competitiei. Federer s-a impus în optimi în fata francezului Gael Monfils, locul 14 ATP si al 13-lea favorit, scor 6-3, 4-6, 6-4, 6-1. În sferturile de finala, Roger Federer îl va întâlni pe compatriotul sau Stan Wawrinka, cap de serie numarul 8 si locul 9 ATP.