Boxerul Juan Manuel Lopez risca suspendarea dupa ce a insultat arbitrul

13 Martie 2012
507 Vizualizari | 0 Comentarii
Juan Manuel Lopez

Boxerul portorican Juan Manuel ''Juanma'' Lopez riscă o suspendare de un an din partea WBO după ce l-a jignit pe arbitrul de ring Roberto Ramirez, pe care l-a apelat ''parior'', în lupta pierdută în faţa mexicanului Orlando Salido contand pentru titlul mondial la categoria pană.

Preşedintele WBO, Francisco ''Paco'' Valcarcel, a precizat într-un comunicat că Lopez trebuie să aibă argumente solide pentru a scăpa de o suspendare pe un an, caz în care va dispărea din clasamentele WBO şi nu va mai putea boxa pentru orice titlu regional sau mondial al WBO.

Lopez i-a spus lui Ramirez că este ''parior'', după ce arbitrul a pus capăt luptei la 32 secunde din repriza a 10-a, cand portoricanul a căzut la podea în urma unei serii de lovituri şi s-a ridicat, dar a părut nesigur că poate continua meciul disputat pe 10 martie la San Juan.

In momentul opririi meciului, Lopez avea avantaj pe buletinele de punctaj la doi arbitri judecători (86-84, 86-84), în timp ce al treilea indica egalitate (85-85).

Primul meci dintre cei doi boxeri, din 16 aprilie 2011, a fost arbitrat de fiul lui Ramirez şi a avut de asemenea un final controversat în repriza a 8-a, cu o victorie prin KO tehnic a lui Salido, cand pe buletinele de punctaj era o egalitate perfectă.