BRAVO, FETELOR! Canotoarele din barca de 8+1 au cucerit bronzul la Rio

15 August 2016
467 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipajul feminin de 8+1 al României a cucerit medaliile de bronz, sâmbata, în concursul de canotaj din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Echipajul format din Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian si Daniela Druncea a fost cronometrat cu timpul de 6 min 04 sec 10/100.

Aurul a revenit Statelor Unite (Emily Regan, Kerry Simmonds, Amanda Polk, Lauren Schmmeterling, Tessa Gobbo, Meghan Musnicki, Eleanor Logan, Amanda Elmora, Katelin Snyder), în 6 min 01 sec 49/100, iar pe locul al doilea s-a clasat Marea Britanie (Katie Greves, Melanie Wilson, Frances Houghton, Polly Swann, Jessica Eddie, Olivia Carnegie-Brown, Karen Bennett, Zoe Lee/Zoe De Toledo), 6 min 03 sec 98/100.

Canotoarele noastre au început destul de modest si erau pe locul 5 dupa 500 si 1.000 m, iar la 1.500 m au ajuns chiar pe ultimul loc, 6. Sprintul de final le-a adus medaliile de bronz, dar nu a lipsit mult ca medaliile sa fie de argint.

România a cucerit la Rio a 38-a sa medalie olimpica, dintre care 19 sunt de aur, 10 de argint si 9 de bronz. La JO 2012, de la Londra, canotajul românesc nu a cucerit nicio medalie. În proba feminina de 8+1 precedenta medalie a României a fost tot bronz, în 2008, la Beijing. Ultima medalie de aur la 8+1 feminin a fost cucerita la Atena, în 2004.

La JO 2016, de la Rio de Janeiro, România a ajuns la patru medalii câstigate, aur prin echipa feminina de spada, argint prin tenismenii Florin Mergea si Horia Tecau la dublu masculin, bronz prin halterofilul Gabriel Sîncraian (cat. 85 kg) si echipajul feminin de 8+1 la canotaj.