BRAVO! Simona Halep disputa astazi finala turneului de la Dubai

21 Februarie 2015
727 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep se simte minunat la Dubai. Cea mai buna tenismena din Romania a ajuns in marea finala a turneului arab, dupa ce a invins-o pe Caroline Wozniacki, cu 2-6 6-1 6-1. Finala are loc astazi, de la ora 17.00 (Digi Sport 2), contra unei alte Karolina, dar Pliskova, a 17-a favorita.

Halep a pierdut primul set cu 6-2, dar a luat setul al doilea cu 6-1 aratand un joc mult mai bun, mai sigur si mai inteligent. Al treilea set a fost din nou dominat de jucatoarea noastra. Meciul a inceput greu pentru Halep, care a facut 16 greseli nefortate in primul set, fata de cele trei ale adversarei. A gresit mult si asta s-a vazut, practic s-a batut singura.

In setul al doilea, lucrurile s-au schimbat. Halep a citit-o pe Wozniacki si a inceput sa joace un tenis inteligent, incomod, plin de mingi variate, de la lovituri tari, la cele inaltate si cele scurte, moi, inselatore. Acest joc a debusolat-o total pe Wozniacki. A pierdut setul al doilea cu 6-1 si a plecat la final la vestiare. Setul al treilea a fost dupa acelasi scenariu. Tot un 6-1, tot un joc in care Wozniacki nu a stiut ce sa faca, desi a primit sfaturi pe teren si a renuntat la un bandaj la genunchi pus inseamna pentru impresia artistica. Halep a castigat cele mai frumoase mingi din meci, cele mai lungi fiind mereu adjudecate de ea, gandite ca la sah si executate cu prezicie de chirurg. Halep are sansa sa castige al doilea turneu din acest an, in meciul de sambata cu Pliskova. In drumul spre finala a batut doua jucatoare de top 10, Makarova (9) si Wozniacki (5).

Dupa meci, Simona era stoarsa de puteri. "Ma simt formidabil, a fost un meci greu, a alergat mult Wozniacki. Am aici un public minunat, nu pot sa pierd cu voi. Este greu sa ma gandesc acum, am incercat sa joc de la o zi la alta mai bine. Ma simt relaxata si ma bucur sa pot juca tenis. De la finala de sambata nu stiu la ce sa ma astept, serveste foarte bine, voi incerca sa fiu agresiva, va fi greu dar ma voi bucura de el", a spus Simona Halep dupa meciul de vineri seara.

Halep a ajuns in a 16-a finala a carierei si a doua din acest an, dupa un meci in care nu a reusit cel ai bun tenis, dar a reusit sa imbunatateasca, invingand-o pe Caroline Wozniacki.