Handbal

Campioana mondiala Franta, eliminata in sferturile CM de Croatia

24 Ianuarie 2013
554 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Franţei, câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, a fost învinsă de Croaţia cu scorul de 30-23, miercuri seara, la Zaragoza, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Spania.

În semifinale s-au mai calificat Danemarca, Spania şi Slovenia.

Franţa, care este şi dublă campioană olimpică, a ratat astfel şansa de a deveni prima naţiune care câştigă de trei ori consecutiv titlul mondial. Croaţia şi-a luat astfel revanşa, după ce fusese învinsă de Franţa în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Londra, dar şi în semifinalele JO 2008, finala CM 2009, finala CE 2010. Eşecul selecţionatei din Hexagon poate constitui finalul unei perioade de ''aur'', în care Franţa a câştigat cinci din cele şase mari competiţii la care a participat: JO 2008 şi 2012, CM 2009 şi 2011, CE 2010, singurul eşec fiind CE 2012. De asemenea, pentru a doua oară în ultimele 11 ediţii ale Campionatului Mondial, Franţa nu ajunge în semifinale, precedenta dată fiind în 1999 (locul 6).

Croaţia, cu Domagoj Duvnjak în zi de graţie, 9 goluri marcate, a gestionat perfect meciul cu Franţa, potrivit AFP, urmând să joace în semifinale cu Danemarca, vicecampioana mondială din 2011 şi deţinătoarea titlului european. Danezii au trecut în sferturi de Ungaria (locul 4 la JO 2012), cu 28-26. De la învingători s-a remarcat mai ales Hans Lindberg, care a marcat 10 goluri din tot atâtea aruncări.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta echipa gazdă, Spania, şi Slovenia. Ibericii, campioni mondiali în 2005, speră să îşi adjudece al doilea titlu suprem, după ce au dispus în sferturi de Germania cu scorul de 28-24.

Slovenia a eliminat Rusia cu 28-27 şi s-a calificat în premieră într-o semifinală de Campionat Mondial. Rusia poate considera că şi-a salvat blazonul la această ediţie, după ce în 2009 s-a clasat pe locul 16, iar în 2011 a ratat calificarea la turneul final.