Capul sus! Visul australian s-a terminat pentru Simona Halep

23 Ianuarie 2014
826 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
• Simona Halep a parasit Australian Open, fiind eliminata in sferturile de finala de slovaca Dominika Cibulkova • "A fost visul meu înainte de acest turneu. Nu vreau sa ma mai gandesc la acest meci, ci sa ma bucur de performanta reusita", a explicat Simona, dupa meci

Final de drum pentru Simona Halep la Melbourne! Romanca a fost eliminata din sferturile de finala ale Australian Open, de Dominika Cibulkova (Slovacia, a 24-a jucatoare a lumii), scor 3-6, 0-6. Încordata, emotionata, coplesita, lipsita de energie. Asa a fost Simona Halep în primul set al întalnirii din sferturile de finala de la Melbourne.

Cu ochii ascunsi sub cozorocul albastru închis, ea si-a consumat trairile departe de privirile tuturor. În jocul ei însa s-a vazut totul. Ezitarea, poate frica de semifinala. În timp ce Cibulkova si-a expus încrederea înca de la prima minge. Cu pumni stransi si tipete de lupte. Slovaca a facut break chiar din primul game în care Simona a servit. Nimic din sclipirile din meciul cu Jankovici nu-si faceau loc pe teren, adversara ei continuand sa adune cifre pe tabela. În game-ul al saptelea au existat unele semne de slabiciune si din partea slovacei, care a facut trei duble greseli, permitându-i Simonei sa-si ia înapoi break-ul. Însa n-a rezistat prea mult aproape de ea, pentru ca si-a cedat din nou serviciul. Si s-a facut 5-3. N-a fost nevoie de prea multe schimburi de mingi pentru ca slovaca sa încheie setul cu 6-3. Managerul Simonei, Virginia Ruzici, care a comentat pentru Eurosport, s-a mirat de viteza mica pe care o au serviciile Simonei, ea gandindu-se ca poate plasturele aflat pe umarul drept diminueaza jocul lui Halep.

Nici setul al doilea nu avea sa aduca prea multe lucruri bune de partea Simonei. Agresivitatea pe care si-o doreste de fiecare data românca era în jocul adversarei. Doar reverul mai aducea cate o stralucire în evolutia Simonei. S-a facut rapid 4-0, cu doua break-uri. Si semifinalele erau foarte departe, la fel ca Australia pentru cei din România. Semnele de frustrare au aparut si ele. Umeri cazuti, urme de tristete pe fata si dorinta de a arunca racheta. S-a terminat 6-3, 6-0. Simona ramane cu realizarea celei mai bune performante în turneele de Mare Slem, dar si cu locul 10 pe care îl va ocupa de luni.

Halep a explicat la conferinta de presa de la finalul partidei ce s-a întamplat cu ea: "Chiar nu am putut sa joc astazi. Am avut prea mari emotii si nu am putut sa le stapanesc. Am fost foarte nervoasa si înainte de meci si nu am putut sa simt mingea aproape deloc. Nu m-am miscat prea bine, asa ca nici nu am jucat deloc bine. Dar ea a jucat excelent, a lovit puternic si s-a miscat rapid pe teren.

Sunt fericita ca am ajuns într-un sfert de finala la un turneu de Mare Slem. A fost visul meu înainte de acest turneu. Nu vreau sa ma mai gandesc la acest meci, ci sa ma bucur de performanta reusita si sa merg acasa fericita. Voi mai avea sanse sa trec de sferturile de finala în turneele de Mare Slem, dar trebuie sa muncesc foarte mult, la fel cum am si facut-o pana acum. Si trebuie sa fiu pregatita înaintea meciurilor mari. Pentru asta trebuie munca, multa munca", a explicat Halep la conferinta de presa.