Cat chin! Simona Halep s-a calificat greu in optimile turneului de la Miami

30 Martie 2015
962 Vizualizari | 2 Comentarii
Simona Halep, numarul trei mondial, s-a calificat duminica în optimile de finala ale turneului WTA de la Miami (Florida), dupa ce a trecut în turul 3 de Camila Giorgi (Italia) în doua seturi, 6-4, 7-5. Halep, ultima românca ramasa în cursa, nu mai ajunsese pâna acum în optimile turneului de la Miami. Pentru aceasta performanta, ea a obtinut 120 de puncte WTA si 59.185 de dolari. Într-un prim set foarte echilibrat, Giorgi a început mai bine si a câstigat primul ghem, apoi a condus cu 2-1. Românca a trecut în avantaj, 3-2, dar italianca nu a cedat usor si a condus cu 4-3, profitând de momentele mai slabe ale adversarei. Jucatoarea din Constanta a câstigat însa urmatoarele trei ghemuri si si-a adjudecat primul set.

În setul secund, românca a câstigat primul ghem, iar urmatoarele doua au revenit italiencei. Sportiva din Constanta a restabilit egalitatea, apoi a fost din nou mai buna în trei ghemuri consecutive, având un avantaj de 4-2 si parând aproape de victorie. Giorgi a aratat însa un mental solid si a egalat situatia la ghemuri. Halep a avut 5-4 în acest set, dar sportiva din Peninsula sa a mai câstigat un ghem, înainte de a se înclina, meciul încheindu-se 6-4, 7-5 în favoarea jucatoarei din Constanta. Meciul a durat o ora si 29 minute. Camila Giorgi, cap de serie nr. 30, aflata pe locul 37 în ierarhia feminina, a fost la primul meci contra lui Halep.

Ambele au 23 de ani. Halep a dispus în primul meci de la Florida de Nicole Vaidisova, din Cehia, în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-1, dar vine dupa cea mai importanta victorie a carierei: câstigarea turneului de la Indian Wells, dupa o finala cu Jelena Jankovic. Pentru prima oara de când se afla în circuit, Simona leaga doua turnee de o asemenea anvergura si va trebui sa lupte si cu oboseala, dar si cu umiditatea crescuta de la Miami, pentru a ajunge în fazele superioare. În turul urmator, Halep o va avea ca adversara pe învingatoarea din meciul care o opune pe belarusa Victoria Azarenka italiencei Flavia Pennetta. In pofida victoriei, Simona Halep a recunoscut ca e nemultumita de jocul prestat.

"N-am jucat niciodata împotriva ei. Nu o cunosteam deloc si a fost dificil sa gestionez aceasta situatie. Loveste puternic si repede, dar am reusit sa ma adaptez jocului ei. Ma bucur ca am castigat astazi. Nu simt ca joc cel mai bun tenis. Am însa foarte multa încredere în mine si de aceea reusesc sa castig multe meciuri”, a spus Simona Halep. Românca le-a multumit si fanilor care au încurajat-o pe durata partidei: ”Suporterii m-au ajutat foarte mult, mi-au strigat mereu numele si vreau sa le multumesc pentru asta”.