Cat chin! Steaua bate CFR-ul pe final si Galca rasufla usurat

9 Martie 2015
1052 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua arata la debut de retur de parca ar fi la finalul unui sezon solicitat. Greoaie, fara viziune, lipsita de inspiratie. In plus, nici suporterii nu mai sunt alaturi de trupa lui Costel Galca. In aceste conditii, campioanei ii va fi extrem de greu sa-si conserve avansul luat in prima parte a campionatului. Asta chiar daca aseara liderul s-a impus in fata lui CFR Cluj si a marit ecartul fata de urmaritoare la opt puncte. Campioana s-a impu cu scorul de 1-0, gol Tucudean in minutul 77, dar succesul s-a conturat extrem de greu, cu mari emotii. Unicul gol al partidei a fost inscris de ex-dinamovistul George Tucudean (77), care a trimis in plasa o minge prelungita cu capul de Cristian Tanase, in urma unui corner executat de Alex Chipciu.

In finalul meciului, oaspetii au avut doua bune ocazii de a egala, dar Arlauskis a evitat o mare rusine pentru campioana cu doua interventii de effect la suturile lui Tiago si Negrut.
Pentru campioana a fost primul gol marcat in Liga I dupa jocurile cu Rapid (0-1) si CS Universitatea Craiova (0-0). CFR nu a castigat in ultimele sale cinci partide de campionat, in care nici nu a marcat (trei egaluri, doua esecuri). Ros-albastrii raman pe primul loc, cu un avans de opt puncte, iar CFR pastreaza lanterna rosie.
In cele 40 de meciuri directe dintre cele doua formatii, Steaua s-a impus de 19 ori, CFR de 9 ori, iar 12 s-au incheiat la egalitate.

Remize in duelurile din subsol

Sambata, vicecampioana Astra Giurgiu a invins pe FC Botosani cu scorul de 2-0 (2-0), la debutul antrenorului Dorinel Munteanu pe banca tehnica a formaiei giurgiuvene. Astra  s-a impus prin golurile marcate de Valerica Gaman (12) si Kehinde Fatai (21). Gazdele au beneficiat de superioritate numerica din minutul 24, cand Florin Acsinte (Botosani) a fost eliminate. Astra este neinvinsa de zece partide consecutive in campionat, insa a castigat doar trei dintre acestea (sapte egaluri).
FC Botosani a ajuns la trei partide fara victorie, pierzandu-le pe ultimele doua.

Intr-un duel important pentru evitarea retrogradarii, Otelul Galati si FC Brasov au terminat la egalitate, 1-1. Galatenii au deschis scorul prin Laurentiu Iorga (8), dar oaspetii au restabilit egalitatea dupa pauza, prin Marian Constantinescu (66).
Otelul, la meciul de debut al antrenorului Florin Marin, a terminat meciul in zece oameni, dupa ce franco-ciadianul Sanaa Altama a fost eliminat in minutul 83 pentru lovirea cu cotul in saritura a croatului Damir Zlomislic, care a trebuit inlocuit din cauza hemoragiei nazale.
Otelul are cinci partide consecutive fara victorie, doua egaluri si trei esecuri, acesta fiind singurul sau gol marcat in ultimele cinci jocuri. FC Brasov are sapte partide la rand fara victorie, cinci esecuri si doua egaluri.

Tot la egalitate au incheiat Universitatea Cluj si Concordia Chiajna, dar fara gol, la capatul unui meci bun, animat, cu multe faze de poarta. ''U'' a castigat primul sau punct din retur, dupa doua esecuri cu 0-3, acesta fiind al doilea 0-0 cu Adrian Falub pe banca tehnica, dupa remiza alba cu CFR Cluj, din Cupa Romaniei.
Concordia este neinvinsa de sase partide, in care a inregistrat doua victorii si patru egaluri. Concordia nu a pierdut in ultimele sale sapte deplasari (o victorie, sase egaluri).

La Chiajna, Universitatea Craiova a ratat sansa de a se apropia de podium, reusind doar un 1-1 cu Viitorul. Echipa lui Hagi a deschis scorul dupa doar 36 de secunde, prin Alexandru Mitrita, care a sanctionat o eroare in lant a apararii craiovene. Universitatea a egalat in minutul 24, prin capverdianul Nuno Rocha, tot dupa o eroare de aparare.
Mitrita a reusit cel mai rapid gol al acestei editii de campionat, devansand-ul pe Adrian Mutu, care a reusit sa inscrie pentru Petrolul in secunda 59 a meciului cu FC Botosani.

Rezultatele etapei a 20-a a Ligii I:

Ceahlaul Piatra Neamt - Pandurii Tg. Jiu 1-1

Au marcat: Dimitrios Sialmas (54), respectiv Deivydas Matulevicius (59).

ASA Tg. Mures - Dinamo Bucuresti 2-1Au marcat: Gabriel Muresan (66, 72), respectiv Kamil Bilinski (44).

FC Otelul Galati - FC Brasov 1-1

Au marcat: Laurentiu Iorga (8), respectiv Marian Constantinescu (66).

AFC Astra Giurgiu - AFC Botosani 2-0

Au marcat: Valerica Gaman (12), Kehinde Fatai (21).

FC Universitatea Cluj - CS Concordia Chiajna 0-0

FC Viitorul - CS Universitatea Craiova 1-1

Au marcat: Alexandru Mitrita (1), respectiv Nuno Rocha (24).
FC Steaua Bucuresti - CFR 1907 Cluj 1-0