Cavani duce pe Napoli in semifinalele Cupei Italiei

26 Ianuarie 2012
629 Vizualizari | 0 Comentarii
cavani cu inter

Echipa SSC Napoli s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei la fotbal, impunandu-se cu 2-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Inter Milano, într-o partidă disputată miercuri seara în sferturile de finală ale competiţiei.
Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de internaţionalului uruguayan Edinson Cavani, în minutele 50 şi 90+3. Fundaşul roman Cristian Chivu a fost integralist la Inter în acest joc şi a primit un cartonaş galben.

In penultimul act al competiţiei, Napoli o va întalni pe Siena, care a reuşit să se impună la limită în deplasare, scor 1-0, în faţa formaţiei Chievo Verona, prin golul marcat de rezerva Mattia Destro (min. 54). Siena a atins pentru prima oară în istoria sa această fază a competiţiei, în ciuda faptului că a evoluat aproape o jumătate de oră în 10 oameni, după eliminarea lui Paolo Grossi (min.62). Paul Codrea a fost doar rezervă la Siena.

Marţi, în prima partidă din sferturile de finală ale Cupei Italiei, Juventus Torino a dispus cu 3-0 de AS Roma, graţie reuşitelor lui Emanuele Giaccherini (min.6), Alessandro Del Piero (min.30) şi Simon Kjaer (min.90, autogol). AS Roma, la care portarul roman Bogdan Lobonţ a fost rezervă, a jucat cu un om mai puţin din minutul 68, după eliminarea lui Erik Lamela.

Juve va avea ca adversară în semifinale caştigătoarea partidei dintre AC Milan şi Lazio Roma, programată joi seara.

Intalnirile din penultimul act al Cupei Italiei se vor disputa tur-retur, pe 8 februarie şi 21 martie.