Ce aproape am fost! CSMS a fost la 3 minute de o victorie uriasa la Targu Mures

12 Decembrie 2015
1011 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu o echipa decimata de accidentari, fara toti fundasii centrali si fara mijlocasul dreapta titular, CSMS Iasi a fost la cateva minute de o victorie fabuloasa la ASA Targu Mures. Pana la urma, cele doua echipe au treminat la egalitate, scor 1-1, meciul contand pentru etapa 22 a Ligii I de fotbal

Iesenii au deschis scorul in prima repriza prin Golubovic, insa cu trei minute inaintea finalului gazdele au restabilit egalitatea prin sutul fundasului Balaur din afara careului. In urma acestui rezultat se mentine diferenta de trei puncte intre ASA Tg.Mures (locul 6) si CSMS Iasi, vecina de clasament si aspiranta la pozitia de playoff. De aceasta remiza ar putea profita CSU Craiova, formatie care, in eventualitatea unui succes duminica pe teren propriu cu FC Voluntari, s-ar apropia la doua puncte de ASA Targu Mures si ar depasi CSMS Iasi in clasament trecand pe locul sapte. Finalul primei reprize a adus cate o ocazie de gol la fiecare dintre cele doua porti. Mai intai sutul lui Muresan din minutul 37 a fost respins in corner de Cretu, pentru ca dupa doar doua minute oaspetii sa rateze o ocazie si mai mare la urcare in ofensiva a lui Bole. Acesta a reluat in plasa laterala mingea pasata cu exteriorul de Piccione. Chiar in secventele de final ale primei reprize cei de la CSMS Iasi au dat lovitura prin atacantul de careu Golubovic, acesta valorificand cu o excelenta lovitura de cap centrarea din dreapta venita de la Bole. In partea secunda Muresan pentru gazde si Onduku pentru oaspeti au ratat ocazii de gol, insa cei care au modificat tabela au fost pana la urma cei de la ASA. In minutul 87, Balaur a prins un sut din afara careului de 16 metri care l-a lasat fara reactie pe Grahovac si astfel ASA Targu Mures salveaza remiza in extremis si eventual scaunul lui Cristiano Bergodi. Acesta a reactionat virulent la adresa suporterilor de la tribuna intai dupa golul lui Balaur, aratand ca traieste acest final sub mare presiune la ASA. Mai mult decat atat, Ladislau Boloni a urmarit meciul de la tribuna oficiala fiind liber de contract dupa despartirea de Al Ittihad.
Pentru CSMS Iasi urmeaza inca doua meciuri infernale, ambele in Copou. Mai intai, miercuri seara, CSMS va intalni CFR Cluj, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, in timp ce sambata, in ultimul joc din 2015, in Copou va urca echipa CSU Craiova, intr-un alt derby pentru play-off.

ASA Targu Mures: Stăncioiu – Velayos, Gonzalez, Balaur, Brandan – Muresan, Gorobsov – Jazvic, Axente ('58 Manolov), Dedov ('46 Romario) -  Ramiro Costa. Antrenor: Cristiano Bergodi.
CSMS Iasi: Grahovac– Voicu, Cretu, Mitic, Tiganasu -  Enescu, V. Gheorghe – Bole ('90+1 Bosoi), Onduku ('82 St. Grigorie), Piccioni – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli
Arbitri: Horatiu Fesnic– Octavian Sovre, Gabriel Bârjac.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Am fost la trei minute de o victorie. Baietii au facut un meci foarte bun, dupa cum am jucat cred ca meritam sa castigam astazi. Golul lor a fost marcat dupa un fault clar in atac, neacordat de arbitru. Noi luptam pana la finalul sezonului regulat pentru fiecare punct. Vom vedea atunci pe ce loc ne vom clasa. II felicit pe baieti, pentru cum am jucat, mai ales ca am avut si foarte multi absenti. Incercam sa adunam cat de multe puncte se poate, daca nu putem intra in play-off, avem nevoie de puncte si pentru play-out”

Ionut Voicu, capitan CSMS Iasi: Noi am vrut sa castigam. Cred ca s-a vazut si din atitudinea noastra ca am venit aici sa luam toate cele 3 puncte. E pacat ca nu am reusit sa tinem de acel gol marcat. Pentru noi e greu acum sa prindem play-off-ul, dar trebuie sa luptam foarte mult ca sa ne indeplinim obiectivul, locul 1-9. Cred totusi ca am jucat mai bine ca ei si meritam mai mult decat acest egal. Ne gandim la play-off, dar sunt foarte multe echipe foarte bune. Eu sunt mandru de colegii mei, am jucat dezinvolt si acum ne gandim la meciul cu CFR Cluj. Trebuie sa castigam si sa intram in semifinale”
Alex Cretu: ”Am pierdut in aceasta seara 2 puncte, dar daca ne intreba cineva inainte de meci daca ne multumim cu un egal spuneam ca da. ASA Targu Mures are echipa buna, atacanti buni si am avut o misiune grea. Ca fundas central e mai usor decat la mijlocul terenului. Avem un meci direct cu CSU Craiova si daca ii batem, cred ca putem reintra in carti pentru play-off”.

Cristiano Bergodi, antrenor ASA Targu Mures: ”Nu ne multumeste acest rezultat. A fost un meci foarte greu, impotriva unei echipe care joaca impreuna de peste un an, se apara bine si contraataca bine. Iasul este o echipa buna. Dupa o prima repriza slaba, dupa pauza cred ca am jucat foarte bine. Cred ca am meritat si un penalty la Jazvic. Balaur este un jucator care se antreneaza foarte bine, trece printr-o perioada fasta si isi face bine treaba. A jucat cu inima, cu suflet si asta s-a vazut. M-a deranjat ca am fost fluierati de proprii suporteri. Sunt meciuri grele, nu este usor sa treci de o echipa ca Iasul. Noi parca am fi Real Madrid, asa se asteapta suporterii de la noi. Cu Nicolo Napoli m-am intalnit de multe ori ca jucator in Italia. Face treaba buna la Iasi”