Ce deziluzie! CSMS nu are fata de Liga I - FOTO, VIDEO

26 Martie 2012
2006 Vizualizari | 1 Comentarii
• CSMS - Delta Tulcea 0-1 (0-0), in derby-ul etapei 17 din Seria I a ligii secunde de fotbal • Iesenii s-au indepartat de promovare, in urma unui nou meci slab in care au fost si dezavantajati de arbitri • Petrovic a ratat un penalty, iar CSMS a fost privat de o noua lovitura de la 11 metri, la un fault al lui Ionescu asupra lui Milea • CSMS Iasi a ajuns la 5 puncte in spatele formatiei din Tulcea, principala contracandidata la promovare • Etapa viitoare, formatia lui Ionut Popa va intalni, in deplasare, pe Gloria Buzau

Visul primarului Gheorghe Nichita de a promova echipa de fotbal in Liga I chiar in anul alegerilor locale se destrama cu fiecare etapa care trece. Fotbalistii de la Clubul Sportiv Municipal Studentesc (CSMS) au fost invinsi ieri de formatia Delta Tulcea, cu scorul de 1-0, si se indeparteaza tot mai mult de locurile promovabile.

Singurul gol al meciului disputat sambata dimineata in Copou a fost marcat de atacantul Enache Ciju, in minutul 68. Aproape 3.000 de ieseni au mers sa vada pe viu noua echipa a lui Ionut Popa, dar au plecat dezamagiti si injurandu-si favoritii in urma prestatiei modeste a CSMS. Dupa aproape 30 de minute de joc haotic, fara nici o ocazie, in minutul 30, Onofras este agatat in careu, iar arbitrul Ghimbasan acorda corect penalty. Petrovic (unul dintre cei mai slabi oameni de pe teren) a ratat insa, sutand in bara, spre dezamagirea oamenilor din tribune. Trei minute mai tarziu, Claudiu Tudor a dat singura pasa buna din tot meciul, iar Herghelegiu ramas in pozitie ideala la 6 metri a tras in blocaj.
Dupa pauza, prima ocazie a apartinut tulcenilor. In minutul 51, Munteanu a sutat din 6 metri, dar Irimia a scos incredibil. Cinci minute mai tarziu, Milea a fost faultat in careu de Ad. Ionescu (care trebuia si eliminat), dar arbitrul Ghimbasan a lasat jocul sa continue. Nervosi, iesenii au ramas cu un jucator mai putin pe teren, in minutul 58, cand Petrovic a fost eliminat corect, pentru un fault din spate (cumul de cartonase galbene). Imediat, Multescu a replicat, i-a introdus in teren pe Florea si Delgado, dar Onofras a fost cel mai aproape de gol in minutul 62. Lobul lui de la marginea careului a trecut peste poarta. In minutul 68, Ciju a primit o pasa superba pe culoar de la Henry, l-a driblat pe Irimia si a inscris golul victoriei. Doar doua minute, arbitrul Ghimbasan a restabilit egalitatea numerica cand l-a trimis mai devreme la cabine si pe Daniel Munteanu, de la Tulcea. Neinspirati, atat in teren, cat si pe banca (desi erau condusi cu 0-1, in ultimele 20 de minute CSMS s-a aparat chiar si cu 5 oameni la singurul atacant al Deltei), iesenii nu au avut replica si s-au mai apropiat de poarta abia in ultimele secunde ale meciului, cand Badic si Ciucur au trecut pe langa egalare. Dupa acest esec, CSMS Iasi a ajuns la 5 puncte in spatele formatiei din Tulcea, principala contracandidata la promovare. Etapa viitoare, formatia lui Ionut Popa va intalni, in deplasare, pe Gloria Buzau.

Nichita il desfiinteaza pe Ionut Popa

Dupa meci, primarul Gheorghe Nichita (cel care ia toate deciziile majore la CSMS), a pus tunurile pe antrenorul Ionut Popa, pe care il gaseste principal vinovat pentru rezultatele proaste ale echipei. "La 0-0 am avut penalty clar si eliminare. Daca nu era acea faza, castigam meciul. Dupa aceea, echipa s-a precipitat. Popa Ionut e responsabil de faptul ca l-a tinut pe Petrovic in teren si l-a lasat sa bata 11 metri, desi a jucat slab. Trebuia sa-l scoata la pauza, stia ca are galben. Imi reprosez ca nu am fost mai categoric in iarna si ca nu am dat alti jucatori afara. Trebuiau dati afara si Straton, si Onofras, si Gado si tinut Ghiceanu. Ionut Popa este principalul vinovat, sunt foarte suparat pe el. Popa e responsabil pentru ce se intampla la echipa, dar nu voi lua masuri decat atunci cand nu vor mai fi sanse de promovare. Despre meci, a fost castigat de Tulcea cu arbitrii”, a spus Nichita. In replica, Ionut Popa a reactionat: "Normal ca antrenorul e de vina cand echipa pierde. Cand castigam, meritul e al jucatorilor, cand echipa pierde, antrenorul e vinovat”.

Antrenorul lui CSMS a recunoscut ca si-a avertizat jucatorii ca vor avea probleme cu arbitrii. "I-am avertizat pe jucatori ca Tulcea castiga ba din 11 metri, ba cu jucator eliminat la adversar si am avut dreptate. Am avut un 11 metri care s-a vazut si de pe Luna. Pai, la acea faza Milea a iesit accidentat. Credeti ca a refuzat el sa mai joace? Domnul Craciunescu ar trebui sa vada caseta meciului, sa faca ordine si dupa aceea sa ne critice pe noi. Orice arbitru vedea acel penalty. Eu nu inteleg de ce se fac astfel de greseli. Ma asteptam ca in ultima perioada sa se faca lumina in arbitraj, cei care gresesc sa fie dati afara si sa fie adusi copii tineri. De ce muncim noi ca prostii sa vina altii sa-si bata joc? Cand vor fi eliminate aceste greseli care duc la rezultate nedrepte?”, a spus Ionut Popa.

La pauza meciului, intre antrenorii Ionut Popa si Gigi Multescu a intervenit un mic incident pe tunel spre vestiare, disputa celor doi fiind aplanata de arbitru. "Mi-a spus ca-mi da un cap in gura", a afirmat Multescu la final. "Ionut si-a pierdut capul. S-a luat de jucatorii mei si de conducatori, iar eu i-am spus sa se potoleasca si i-am atras atentia arbitrului. Atunci el mi-a spus: «Vezi ca-ti dau un cap in gura». Si-a pierdut capul", a spus Multescu.

Toate tunurile pe arbitri

Presedintele Florin Prunea a criticat in termeni duri prestatia arbitrului de centru Florin Ghimbasan. Iesenii i-au imputat arbitrului un penalty clar in repriza a doua si eliminare pentru jucatorul tulcean, precum si maniera pro-Delta. "Jocul a fost la discretia noastra, baietii au dat totul pentru a castiga acest meci. Nu meritam sa pierdem. Din pacate, tot ce se intampla in fotbalul romanesc nu se decide pe teren. Sunt oameni care-si bat joc de munca jucatorilor, a antrenorilor. Astazi a fost executie in direct. Am avut penalty clar in repriza a doua si eliminare pentru jucatorul gazdelor si nu ni s-a dat. Am obtinut foarte putin in primele doua etape, dar trebuie sa mergem inainte. Capul jos si la munca. O luam de la inceput. Eu am incredere in echipa si 200 la suta in antrenorul Ionut Popa. Mai sunt sanse de promovare, dar in conditiile astea, cu arbitrajele pe care le avem, e aproape imposibil", a declarat Prunea.

Prezent la meci, coordonatorul regional NE al Agentiei Nationale pentru Sport si Tineret (ANST), Ciprian Paraschiv (fostul capitan al Politehnicii Iasi), a indemnat la calm si luciditate. "Este un moment greu prin care trece echipa noastra si trebuie sa fim cu totii alaturi de gruparea din dealul Copoului. S-a pierdut un tempo important pentru accederea in Liga I, in lupta cu o contracandidata directa la promovare, dar sanse mai sunt destule. Mai trist decat rezultatul inregistrat pe tabela la sfarsitul meciului este faptul ca spectatorii au inceput sa paraseasca stadionul cand mai era jumatate din repriza a doua de disputat", a spus Ciprian Paraschiv.

CSMS Iasi: Irimia - Cotiga ('79 Ciucur), Tincu, Camara, Vladu - Milea ('59 Straton), Petrovici - Onofras (cpt.) ('71 Gado), Cl. Tudor, Badic - Herghelegiu
Antrenor: Ionut Popa.

Delta Tulcea: Stoicescu - I. Filip, Marincau, D. Munteanu, D. Cucu - C. Neagu ('65 Florea), Coconasu ('65 Delgado), Ad. Ionescu (cpt.), Caju - Bg. Oprea ('71 Soporan), Henry. Antrenor: Gheorghe Multescu.
Eliminati: Petrovic ('60 - doua galbene) / D. Munteanu ('70 - doua galbene).