Ce meci spectaculos! CSMS risca sa rateze play-off-ul Ligii I

4 Martie 2014
1014 Vizualizari | 0 Comentarii
• Aseara, etapa a 16-a din Liga I de futsal a programat în Sala Polivalenta meciul CSMS Iasi - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 4-8 (1-2) • “Daca jucam tot asa, nu mai prindem noi nici macar play-off-ul” a declarat team-managerul formatiei iesene, Ionel Popa

Un mare derby al etapei cu numarul 16 din prima liga de fotbal în sala din România s-a jucat în aceasta seara în Sala Polivalenta din Iasi, în prezenta a 500 de fani, unii chiar prea “fanatici” spre finalul disputei!

Într-o confruntare extrem de spectaculoasa, cu 12 goluri marcate si cam tot atâtea mari ocazii ratate, CSMS a pierdut cu 8-4 meciul cu Odorheiu Secuiesc. Pentru ieseni au marcat jucatorii Pricop ('9), Ruxandari ('33), Narcis Catarama ('35,'38). De remarcat ca, dupa scorul de 4-8, portarul Ioan Grigoras (Iasi) a aparat alte doua lovituri de pedeapsa de la 10 metri executate de Mihaly Zoltan (min. 38) si Manya Szabolcs (min. 40). Eroul partidei de luni seara a fost portarul Klein Laszlo (FK Odorheiu Secuiesc), care a aparat incredibil suturile trimise spre poarta sa de iesenii Despan, Pisica, Catarama, Aparaschivei, Mandea si Ruxandari, în multe faze de joc! Daca în prima repriza faulturile de joc au fost ca si inexistente, în ultimele minute ale meciului, iesenii au raspuns la provocarile de duritate ale oaspetilor (care, surprinzator, nu au fost sanctionati de arbitrii partidei în multe faze) si acest lucru a dus la eliminarea iesenilor Despan (min. 37) si Catarama (min. 40). Au mai primit cartonase galbene jucatorii Despan (min. 16), Catarama (min. 29 si 40), Carare (min. 31) si Pisica (min. 38), respectiv Manya Szabolcs (min. 28).

În pauza partidei, sub coordonarea lui Dan Teodorescu, clubul din Copou a organizat traditionalul concurs dedicat suporterilor, iar de data aceasta, cu ocazia Martisorului, au câstigat tricouri personalizate cu jucatorii CSMS Iasi domnisoarele Augustin Ionela Loredana, Ivanov Lucia si Dima Loredana. Alti sase „fani” au câstigat invitatii la meciul urmator de pe teren propriu al formatiei moldave (pe 16 martie, ora 16.00, CSMS Iasi-Spicom Sf. Gheorghe).

Primele 8 clasate vor promova la finalul sezonului regulat în turneul play-off. Conducerea CSMS Iasi este insa nemultumita de rezultatele echipei. “Daca jucam tot asa, nu mai prindem noi nici macar play-off-ul” a declarat la finalul jocului team-managerul formatiei iesene, Ionel Popa.

CSMS Iasi: Marius Chiriac - Liviu Ruxandari, Radu Pisica, Andrei Despan (capitan), Narcis Catarama, apoi  Ioan Grigoras, Sorin Cojocaru -  Sebastian Carare, Valentin Pricop, Andrei Aparaschivei, Victor Mandea. Nu a jucat Radu Gutu, care este accidentat. Antrenori: Nelu Stancea (A 1, care este si actualul selectioner al nationalelor de tineret si seniori ale României) si Florin Nichifor (A 2). Etapa viitoare (8-9 martie), CSMS Iasi joaca in deplasare la KSE Târgu Secuiesc.