Ce pacaleala de derby! - VIDEO

2 Aprilie 2012
1676 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid si Dinamo au oferit un derby jalnic aseara, in etapa a 24-a a Ligii I • Cele doua echipe pretendente la titlu au incheiat fara gol un asa-zis derby in care primul sut pe spatiul portii a fost consemnat abia in minutul 90! • Stoichita a debutat cu o remiza pe banca Stelei, 1-1 la Tg. Jiu

De 1 aprilie, aseara, doua dintre echipele cu pretentii la titlu in Liga I au dat o noua proba a valorii campionatului intern. Rapid si Dinamo au oferit o pacaleala de derby, mult asteptatul duel al celor doi granzi dezamagind crunt. Pe lânga faptul ca nu au marcat nici un gol, Rapid si Dinamo au reusit contraperformanta de a nu trimite nici macar un sut pe spatiul portii pâna in minutul 90. Trebuie apreciat, insa, faptul ca Rapidul s-a zbatut, a atacat mai mult, a cautat poarta lui Balgradean, in timp ce Dinamo a amagit fotbalul, portarul Coman somând efectiv intre buturi.

Penalty neacordat pentru Rapid

Prima repriza, una anosta, a fost dominata de rapidisti, dar fara ca acestia sa-si creeze mari ocazii de gol la poarta lui Balgradean. De cealalta parte, trupa lui Liviu Ciobotariu a parut mai degraba o echipa cu obiectiv de evitare a retrogradarii decât una cu pretentii la titlu, rareori apropiindu-se de buturile lui Coman.

Meciul a inceput cu o faza controversata, Rapid cerând un penalty cât se poate de clar in minutul 4, la o cadere in careu a lui Surdu, dupa in contact cu Scarlatache. In continuare, giulestenii au presat mai mult si ar fi putut intra la cabine in avantaj daca Surdu (38) si Herea (45) nu se precipitau in fata portii, fiind blocati in momentul sutului.

Partea a doua s-a derulat in aceeasi nota, cu Rapidul cautând poarta lui Balgradean, dar fara inspiratie. Asta in timp ce Dinamo a dat in permanenta impresia ca se multumeste cu un punct, acceptând dominarea gazdelor, dar fara sa contraatace. Rapidul si-ar fi putut incununa insistenta cu un gol in minutul 66, când Grigorie a trimis cu capul putin pe lânga poarta, dupa o centrare a lui Rui Duarte.
In prelungiri, Dan Alexa ar fi putut marca cu capul, dar Balgradean a scos de pe linia portii, iar la cealalta poarta sutul lui Tucudean a fost prins de Coman, in ultimele secunde.

Rapid si Dinamo pierd din nou puncte foarte importante in lupta pentru titlu. Rapid obtine primul punct in ultimele patru meciuri, iar Dinamo ramâne cu doar trei puncte in cinci partide, astfel ca ambele formatii isi prelungesc agonia in Liga I.

Tot ieri, Gaz Metan Medias si Astra Ploiesti au terminat la egalitate, 0-0, intr-un meci care a marcat revenirea in Liga I a antrenorului Mircea Rednic, pe banca astralilor.

Mediasul a bifat al cincilea meci fara infrângere, in care a obtinut o victorie si patru remize, in timp ce Petrolul a ramas cu un singur succes in ultimele 7 meciuri. Toate cele patru meciuri dintre Gaz Metan si Astra la Medias s-au incheiat la egalitate, 0-0.

Steaua, tot mai departe de titlu

Sâmbata s-au disputat alte trei partide din etapa 24. Steaua s-a indepartat de titlu dupa o noua remiza, aflându-se in acest moment la 7 puncte de CFR Cluj, dar ardelenii au un meci mai putin. Dupa o prima repriza echilibrata, "ros-albastrii" au reusit sa deschida scorul dupa o super-executie a lui Alex Chipciu. Gorjenii au revenit, insa, pe final, profitând de o gafa uluitoare in apararea Stelei. Maxim a preluat nestingherit in 6 metri si l-a executat fara emotii pe portarul Stanca. Scor final 1-1, iar sansele "ros-albastrilor" la titlu au scazut dramatic.
Tot sâmbata, Petrolul Ploiesti a invins pe teren propriu Brasovul lui Sumudica, scor 2-0, la primul meci cu Gigi Multescu pe banca tehnica. Golurile au fost marcate de Hamza si Zerka. Dupa o prima repriza alba, Multescu i-a motivat suficient pe jucatorii sai la pauza si gazdele au dominat clar repriza secunda. Oprita l-a servit ideal pe Hamza, care a deschis scorul cu un sut la coltul lung (55). Oprita si-a mai jucat inca o data foarte bine rolul de servant. A centrat pentru Zerka, iar acesta l-a batut pe Felgueiras cu o lovitura de cap (59). Victoria contra Brasovului e prima pentru Petrolul in 2012.

Prahovenii au mai primit o veste buna si din Regie, acolo unde Sportul Studentesc (o contracandidata in lupta pentru evitarea retrogradarii) incepe sa piarda din turatie. Dupa trei victorii si un egal in primele patru etape din 2012, urmate de un 0-1 la Sibiu, ”studentii” nu au putut mai mult de o remiza alba contra ”lanternei rosii” CS Mioveni. Compartimentul ofensiv, in care a revenit Curelea, a dezamagit cel mai tare, lipsindu-i inspiratia si promptitudinea in putinele situatii favorabile. Nici oaspetii nu au fost mai periculosi intr-un meci in care erorile individuale au abundat. Rezultatul nu convine absolut nimanui. Sportul a pierdut doua puncte cruciale in lupta pentru salvarea de la retrogradare, in timp ce Mioveniul pare deja condamnat sa ia drumul ligii secunde.

Vasluiul poate relansa astazi campionatul

Astazi se vor disputa ultimele trei partide din etapa 24 a Ligii I de fotbal. Capul de afis al zilei si poate chiar al rundei este partida FC Vaslui - CFR Cluj (ora 21.30, Digi Sport 1). In partida de la Vaslui, tot echipa gazda are prima sansa la cucerirea celor 3 puncte. Pe undeva firesc, daca ne gândim ca CFR a pierdut ultimele 3 deplasari consecutive in fieful galben-verzilor. Nu este, insa, un argument foarte solid. In acest sezon, clujenii au un singur esec afara si sunt pe locul 1 nu doar in clasament, ci si in ierarhia echipelor cu cele mai multe victorii, 15 la numar. Nu trebuie uitat ca "visiniii" lui Costa au cea mai buna ofensiva a campionatului, dar si cea mai sigura defensiva, la egalitate cu Steaua.
Celelalte doua partide de astazi sunt Concordia Chiajna - Ceahlaul si U. Cluj - FCM Tg.Mures, doua jocuri deschise oricarui rezultat.