Ce pacat! CSMS a facut cel mai prost meci din retur si a pierdut la Chiajna

14 Aprilie 2015
899 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii de la CSMS Iasi au ratat o sansa uriasa de a transa lupta pentru evitarea retrogradarii. Echipa din Copou a pierdut la Chiajna, scor 2-1, intr-o partida din etapa 26 a Ligii I de fotbal. Victoria cu Dinamo le-a topit picioarele jucatorilor ieseni, care au evoluat extrem de slab la Chiajna, desi au intalnit o formatie care nu avea cu ce sa-i surprinda.

Baietii lui Nicolo Napoli au mers la Chiajna cu gandul la o remiza si a plecat cu mana goala, pe fondul unei reprize reusite a ilfovenilor. Concordia s-a impus cu scorul de 2-1, dupa o greseala grava a portarului Grahovac, urmata de primul gol inscris de Stefan Grigorie in tricoul Chiajnei. Golubovic a inscris, spre final, golul de onoare al oaspetilor. Acest rezultat o duce pe Concordia la doar 1 punct sub adversarul direct din aceasta etapa. Concordia a avut initiativa in atac inca din primele minute, cand brazilianul Boldrin a fost blocat de Tiganasu dupa un sut expediat din centrul careului. La mijlocul reprizei, Golubovic a aparut la finalizare cu o lovitura de cap din apropiere, care a trecut putin pe langa stalpul din dreapta lui Ramniceanu. Florin Purece a dat startul actului secund cu o ocazie importanta la buturile oaspetilor. Mijlocasul formatiei ilfovene nu a fost capabil, insa, sa-l surprinda pe Grahovac cu o executie la firul ierbii, pe coltul scurt.

La urmatorul atac, Grahovac a iesit neinspirat la o minge recentrata de Mihai Dina in gura portii, iar Boldrin nu a iertat din apropiere pentru 1-0. Al treilea gol stagional pentru mijlocasul Concordiei. Echipa lui Marius Baciu si-a dublat avantajul, in minutul 64, la capatul unei centrari perfecte a lui Purece, finalizata de Stefan Grigorie cu o lovitura de cap imparabila din apropiere. Iesenii au reclamat un fault comis asupra lui Plamada si, implicit, anularea reusitei Concordiei.

Gazdele au controlat total partida pana la final, profitand de apatia in joc a Iasului, care se afla la a doua infrangere din acest retur, dupa cea de la Tirgu Mures (0-1). Golul de onoare al moldovenilor a venit total neanuntat. Narcis Badic l-a gasit pe Golubovic in careu, iar bosniacul a redus din diferenta printr-o lovitura precisa de cap. Dupa acest esec, iesenii raman la 5 puncte deasupra liniei retrogradarii si vor intalni, etapa viitoare, acasa pe FC Brasov.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Chiajna a jucat mai bine ca noi, am asteptat mai mult in terenul nostru. Cred ca a fost putin cald, terenul sintetic, fotbalistii mei au suferit mai mult. Chiajna a meritat victoria, mergem inainte. Baietii mei nu s-au relaxat, pentru ca matematica nu ne salveaza inca de la retrogradare. Lupta e foarte grea pentru toti, asta s-a vazut pe terenul de joc. Noi nu ne gandim la Europa League, ci la lupta de la retrogradare. Mai avem nevoie de 11-12 puncte pentru a ne salva. Avem cu Brasov, avem alte 8 meciuri in care vrem sa bifam punctele".

Marius Baciu, antrenor Concordia Chiajna: "Încerc sa ma bucur echilibrat, nu doar de cele trei puncte, dar si de joc în sine. A fost un fotbal de buna calitate. Pentru noi e doar un început. Nu-mi place când primesc gol, dar pâna la urma rezultatul este important. Nu ma intereseaza ce a fost înainte sincer. Am creat niste faze foarte frumoase. Jucatorii sunt profesionisti".

Concordia Chiajna: Ramniceanu - Vagner, Maftei, Alves, Bucurica - Madeira, Boldrin (Al. Stan 66) - Serediuc (D. Florea 74), Purece, Grigorie - Dina (M. Pena 90). Antrenor: Marius Baciu.
CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu (Al. Cretu 27) - Ciucur (G. Bosoi 72), Enescu (Boiciuc 69), Mitic, Badic - Bole - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.