Ce plictiseala! Rapid si Steaua au remizat pentru CFR Cluj

30 Aprilie 2012
1027 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid Bucuresti – Steaua Bucuresti 1-1 (1-1), in derby-ul etapei 28 din Liga I de fotbal • Lider in Liga I a ramas CFR Cluj, care a învins pe Ceahlaul, 2-0, si s-a desprins la 3 puncte de Vaslui, Rapid si Dinamo • Si FC Vaslui ramane in cursa pentru titlu, dupa o victorie dramatica, scor 2-1 cu Astra Ploiesti • Astazi se va disputa ultima partida din etapa 28: Petrolul Ploiesti – CS Mioveni

Rapid si Steaua au remizat aseara în Giulesti, scor 1-1, dupa un meci slab, lipsit de ocazii. Giulestenii au tinut mai mult balonul în prima parte a jocului, dar n-au reusit sa-si creeze nici o ocazie.

Steaua a început cu un presing agresiv, dar cu multe pase gresite. Chiar si asa, în minutul 29 Tanase a reusit sa deschida scorul. Mijlocasul "ros-albastrilor" a profitat de respingerea gresita a lui Marcos Antonio si l-a învins pe Dani Coman cu un sut pe jos.

Rapidistii au egalat aproape instantaneu, profitînd si ei de o eroare în defensiva Stelei. Bourceanu a pierdut o minge în fata propriului careu, Grigore a recuperat si l-a executat pe Tanase cu un sut de la marginea careului. Steaua putea însa intra în avantaj la cabine daca Mihai Costea reusea sa înscrie în minutul 39. Antonio a gresit din nou, degajînd un balon în Tatu, mingea a ricosat la Costea, care s-a pierdut în fata lui Coman.
Repriza a doua a fost la fel de anosta ca prima doar ca golurile au întîrziat sa apara. Un egal care o urca pe Rapid pe locul doi si care o lasa pe Steaua pe locul 5, la cinci puncte de CFR Cluj.

Lider in Liga I a ramas CFR Cluj, care a învins pe Ceahlaul, 2-0, si s-a desprins la 3 puncte de Vaslui si Dinamo. Ardelenii au presat înca din start. Ronny a ratat doua mari oportunitati în debutul partidei(7). In minutul 19, echipa lui Andone a trecut în avantaj. Hora a obtinut o lovitura libera de la marginea careului, iar Vranjes a transformat printr-o executie perfecta, direct în vinclu.

Repriza secunda a fost dominata clar de gazde. Dumitras si Cazan au trecut pe lînga egalare, dar s-a opus goalkeeperul ardelenilor. Beto si-a salvat echipa si la sutul lui Badescu din pozitie buna(74). Camora a majorat scorul în prelungiri, servit ideal de Sougou. CFR Cluj a învins la Piatra Neamt si s-a distantat la 3 puncte de Vaslui si Dinamo.

FC Vaslui ramane in cursa pentru titlu, dupa un succes important în fata Astrei, scor 2-1, revenind dupa ce fusesera condusi la pauza.
Moldovenii erau obligati sa castige astazi pentru a ramane în lupta pentru titlu. Desi ploiestenii deschisesera scorul prin Amorim în minutul 32, dupa o gafa uriasa a lui Borjan, "galben-verzii" i-au stricat seara lui Mircea Rednic.
N'Doye a egalat în minutul 55, iar Marius Constantin a adus toate cele trei puncte cu patru minute înainte de final. Astra ramasese în zece jucatori din minutul 64, cand Bogdan Patrascu a vazut al doilea "galben".

U Cluj si Otelul spun adio Europei

Si in zona mediana a clasamentului, au avut loc cateva partide importante. U Cluj si Otelul Galati au iesit din cursa pentru un loc de Europa League, dupa meciurile din etapa 28.

Astfel, U Cluj a suferit prima înfrangere avandu-l pe banca pe Claudiu Niculescu. Pandurii a învins cu 1-0, prin golul lui Voiculet(78).
Pandurii a dominat prima parte si au lasat impresia ca sunt la conducerea jocului. Grozav s-a trezit pe finalul reprizei si a lovit bara cu un sut din unghi.
Tony a ratat incredibil din 2-3 metri dupa o faza bine lucrata de jucatorii lui Claudiu Niculescu (‘55). Oaspetii au trecut si ei pe langa deschiderea scorului prin Al. Grigoras si Voiculet. Ultimul a dat lovitura de gratie în minutul 77. Pandurii lui Grig au avut o faza în banda stanga, iar mingea scoasa pe sut a fost trimisa precis în plasa de Voiculet. 0-1! Universitatea n-a mai avut forta sa revina. Pe final, Pacurar a primit doua galbene în decurs de 3 minute si a fost eliminat. Pentru Claudiu Niculescu înfrangerea cu Pandurii este prima de cand a fost instalat pe banca Universitatii.
Si campioana Romaniei a calcat stramb in aceasta runda, Otelul terminand la egalitate pe teren propriu cu Tg. Mures, 0-0. Otelul a construit cu dificultate, atacuri îngreunate si de apararea aglomerata a lui Sabau. Antal a ratat o ocazie buna în minutul 8: sut la o palma de bara, din pasa buna a lui Giurgiu. Ultimul a trecut si el pe langa deschiderea scorului în finalul primei parti, dar tabela a ramas neschimbata.

Jucatorii lui Dorinel au dominat dupa pauza, dar ocaziile au fost doar din jocul aerian. Sîrghi si Pena au trimis cu capul pe lînga poarta lui Albut. Oaspetii s-au concentrat pe defensiva si le-a reusit. Iorga le-a ingreunat misiunea gazdelor, fiind eliminat în minutul 85. Au încercat contraatacuri tardive, dar lipsa de inspiratie a campionilor a înghetat tabela, 0-0.

Etapa 28 a adus clarificari si in subsolul clasamentului, acolo unde Sportul Studentesc s-a apropiat si mai mult de retrogradare dupa ce a pierdut meciul cu una dintre contracandidate, 1-2, cu Gaz Metan Medias. Dupa o prima repriza fara nici o ocazie importanta si fara faze de joc spectaculoase, partea secunda a partidei din Regie a adus trei goluri si trei puncte pentru oaspetii de la Medias. Elevii lui Isaila au început în forta, iar Lungu a dus Sportul în avantaj în urma unui gol marcat în urma unei greseli a lui Buchta. ”Studentii” nu s-au bucurat de acest scor decat pentru scurt timp. Minutele 65 si 68 au adus fericirea în tabara lui Pustai. Roman si Bawab au profitat de greselile din apararea celor de la Sportul si au înscris doua goluri pe contraatac. In urma acestui succes, Gaz Metan Medias a adunat 34 de puncte, în timp ce Sportul Studentesc a ramas cu 25 de puncte.
Astazi, de la ora 19.00, se va disputa ultima partida din etapa 28: Petrolul Ploiesti – CS Mioveni (in direct la Digi Sport 1).