Ce sansa a ratat! Simona Halep s-a oprit in semifinale la Stuttgart! "Sunt multumita!"

27 Aprilie 2015
676 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea româna de tenis Simona Halep s-a oprit în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare de 731.000 de dolari, fiind învinsa în trei seturi, 7-5, 5-7, 6-2, de daneza Caroline Wozniacki, într-o partida disputata sâmbata. Pentru accederea în penultimul act al competitiei, reprezentanta tarii noastre a fost recompensata cu un cec în valoare de 28.601 dolari si 185 de puncte WTA.

Halep (23 ani), devenita principala favorita a turneului de la Stuttgart dupa eliminarea rusoaicei Maria Sarapova, a suferit cu aceasta ocazie al doilea esec în fata lui Wozniaki, scorul general al confruntarilor directe devenind acum egal, 2-2. Românca o învinsese pe daneza în semifinale la New Haven, în 2013, cu 6-2, 7-5, si anul acesta în semifinale la Dubai, cu 2-6, 6-1, 6-1, în timp ce Wozniacki câstigase primul duel cu Halep, desfasurat în 2012, în optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3.

Jucatoarea româna, care începând de luni va reveni pe pozitia a doua a clasamentului mondial feminin, a cucerit anul acesta titlurile la Shenzhen, Dubai si Indian Wells, având cele mai multe victorii în circuitul WTA în 2015, 26 la numar, si doar 4 înfrângeri.

Wozniacki, fosta nr. 1 mondial, a câstigat un singur titlu în 2015, la Kuala Lumpur (4-6, 6-2, 6-1 cu Alexandra Dulgheru), dupa ce jucase finala la Auckland (2-6, 6-3, 6-3 pentru Venus Williams). Wozniacki a intalnit-o in finala pe nemtoaica Angelique Kerber (nr. 14 mondial), care a trecut in semifinale de americanca Madison Brengle, scor 6-3, 6-1.

"Caroline a fost mai buna"

Simona Halep a recunoscut la final ca daneza Caroline Wozniacki a fost mai buna decât ea, în meciul din semifinalele turneului WTA de la Stuttgart. "Zâmbesc pentru ca am facut un meci bun. Cred ca am jucat tenis de calitate. Dar ea (Wozniacki, n. red.) a fost mai buna decât mine. A alergat mult si a luptat pâna la sfârsit - a fost mai puternica", a declarat Halep, citata de site-ul WTA.

"Sunt multumita de meciul facut, voi lua doar lucrurile pozitive si voi merge înainte. A fost un meci foarte bun pentru începutul sezonului pe zgura. Ma asteptam sa joace foarte bine, dar azi a jucat incredibil. A scos tot si a fost solida si mai puternica decât mine. Am simtit oboseala pe finalul meciului si am gresit niste mingi usoare. Ma bucur ca am putut sa joc asa si ca am rezistat trei ore pe teren. Am avut multe sanse sa iau conducerea meciului, dar ea a jucat bine în momentele importante. O sa discut si cu antrenorul si voi vedea ce nu a fost bine. Sunt sigura ca pot progresa mai mult la ce nu am facut bine azi. Nu îmi place sa renunt. Am facut o data asta în acest an, în Australia si am promis ca nu o voi mai face. Nu lucrez cu niciun psiholog sau ceva de genul acesta. Am încredere în mine în forta mea si, de la meci la meci, progresez mental si ma simt puternica pe ce pot sa fac", a spus jucatoarea care s-a impus în acest an la Shenzen, Dubai si Indian Wells.

Sportiva care începând de luni va reveni pe locul 2 WTA a câstigat 59% dintre punctele jucate cu primul serviciu, la care a avut un procentaj de 66%. "Serviciul meu este o lovitura ok. Lucrez la el în fiecare zi, pentru a îmi da încredere. Am momente în care nu îmi merge bine serviciul, dar am încredere ca în viitor îl voi face mai solid", a adaugat Halep.

La rândul sau, Wozniacki a spus ca ar fi putut sa încheie meciul înca din setul doi, dar a avut energie pentru trei seturi: "Am avut sansele mele de a încheia meciul în setul al doilea, dar apoi a trebuit sa merg mai departe si sa joc setul al treilea - nu aveam ce face. Apoi am început tare si am încercat sa mentin ritmul. Stiam ca am rezerve de energie pentru setul al treilea. Am încercat sa stau mai mult în raliuri, sa o fac sa alerge, sa fiu agresiva". Prezenta în semifinale este recompensata la Stuttgart cu un cec în valoare de 28.601 de euro si cu 185 de puncte WTA.