Ce sansa am ratat! CSMS Iasi a dat cu piciorul unei victorii uriase - GALERIE FOTO

17 August 2015
1480 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a ratat sansa unei victorii uriase, cu Dinamo Bucuresti, succes care ar fi dus trupa lui Nicolo Napoli pana pe locul secund in Liga I. Iesenii au remizat cu fostul lider, scor 0-0, dar Bojan Golubovic a ratat un penalty in minutul 90.

Desi a avut mari probleme de efectiv, Nuno Viveiros, Marius Mihalache si Alex Tiganasu au fost accidentati (ultimul chiar la incalzirea dinaintea meciului), iesenii au dominat de la un capat la altul meciul de aseara din Copou, din etapa 7 a Ligii I de fotbal. Liderul Ligii 1 dupa primele sase etape, Dinamo, a scos in extremis un punct pe terenul celor de la CSMS Iasi, dupa ce gazdele au ratat o lovitura de la 11 metri in prelungirile partidei. Madalin Ciuca a cazut in careul dinamovist intr-un duel cu Andrei Marc si a scos tot ce se putea mai bun din aceasta faza: penalty si eliminarea fundasului dinamovist. Bosniacul Golubovic si-a asumat transformarea loviturii de la 11 metri, dar acesta a executat in forta si peste poarta. Acelasi Golubovic mai ratase o sansa mare de gol in minutul 11, cand dintr-o pozitie favorabila a trimis cu capul in bara. Cea mai mare ocazie de gol a lui Dinamo a venit in minutul 31. Matei a centrat la intalnire in fata portii si Gnohere a trimis pe langa poarta, nici francezului nevenindu-i sa creada cum a reusit sa iroseasca o asemenea sansa. Cu cinci minute inaintea pauzei, iesenii au ratat o noua sansa de gol. Grigorie a aparut la finalizare dupa o centrare foarte buna a lui Voicu, numai ca fostul dinamovist a trimis peste poarta. "Se intampla, probabil si pe fond de oboseala s-a intamplat ca Golubovic sa rateze lovitura de la 11 metri. Important este ca meci de meci avem ocazii. Dinamo este o echipa buna, dar noi am fost peste ei in acest meci si am stiut sa le oprim drumul spre poarta noastra", a spus Stefan Grigorie. Acelasi Grigorie a ratat o mare ocazie, liber in 7-8 metri, in minutul 69, cand a trimis peste poarta.

Astfel s-a ajuns la faza din minutul 90, cand Ciuca a obtinut lovitura de la 11 metri, iar Golubovic a trimis peste poarta si Dinamo a scapat ca prin urechile acului de prima infrangere a sezonului. CSMS Iasi a trebuit sa se multumeasca pana la urma cu o remiza, scor 0-0, cu care urca, macar pana astazi pe locul 3 in clasamentul Ligii I. Etapa viitoare, CSMS Iasi joaca in deplasare cu Astra Giurgiu.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bosoi - Mitic, Enescu - Piccioni ('74 - Gheorghe),  Grigorie (87 Cretu), Böle - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Dinamo Bucuresti: Cerniauskas - Feussi ('46-Lazar), Marc, Mevlja, Fai - Şerban, Filip - Gavrilă ('59 - Palic), Matei ('78 - Tarcoveanu), Rotariu - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.
Arbitri: Adrian Comănescu - Valentin Avram, Alexandru Cerei.

ora 21.00, Pandurii Targu Jiu - CR Cluj

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Am dominat-o total pe Dinamo. Am avut ocazii in tot meciul, dar nu am reusit sa marcam. Cred ca meritam sa castigam meciul, mai ales c Dinamo nu stiu daca a tras vreun sut pe poarta. Pana la urma, am jucat cu liderul campionatului, si sunt multumit de jocul facut de baietii mei. Imi pare enorm de rau ca nu am reusit sa castigam. Un penalty se poate si rata, s-a intamplat sa rateze si Bojan, desi a jucat foarte bine tot meciul. Tiganasu s-a accidentat la incalzire, cred ca are ruptura musculara. Important este sa jucam bine, sa facem puncte si vom vedea la finalul campionatului cum stam, daca avem suficiente puncte pentru play-off."

Stefan Grigorie: "Dupa primele 20 de minute in care am luat pulsul adversarei, am crescut nivelul jocului nostru si am urcat foarte mult spre terenul advers. Din pacate, am ratat multe ocazii, chiar si un penalty, dar asta este viata. Trebuie sa mergem mai departe si sa adunam puncte din urmatoarele partide".

Mircea Rednic: "Iasul merita sa castige. Am avut noroc, mare noroc astazi. Dupa cum s-a jucat dupa pauza, nu credeam ca mai scoatem ceva din aceasta partida. Pe Feussi, nu-l vad nici in aparare si nici in atac si de aceea l-am schimbat. Am fost si obositi, Iasul a jucat marti, la Bitosani, foarte aproape, noi am jucat joi si am avut doar 3 zile pana la partida. Am avut si jucatori accudentati, raciti, a fost greu asa. Vreau mai mult de la baieti, le-am si spus dupa meci. Mai discutam sa aducem niste jucatori".