Ce sansa INCREDIBILA! Simona Halep are culoar liber spre semifinale la Australian Open

20 Ianuarie 2015
962 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a reusit sa treaca fara mari probleme de primul meci de la Australian Open! Favorita numarul 3 a avut emotii doar în startul ambelor seturi împotriva lui Karin Knapp. Reprezentanta noastra a avut un joc consistent în cea mai mare parte a meciului si a reusit sa impuna ritmul dorit.

Loviturile de backhand i-au functionat de minune Simonei, care a punctat des atât în lung de linie, cât si în cross. Serviciul nu a fost la cele mai înalte cote - procentajul a fost de doar 57% la prima minge în teren, fapt care a ajutat-o pe Knapp sa îsi treaca în cont 3 break-uri.

Italianca a fost prima care a reusit acest lucru atât în actul inaugural, cât si în cel de-al doilea, însa de fiecare data raspunsul Simonei a venit imediat. Condusa cu 0-2 în primul set, Halep a câstigat 4 game-uri la rând, iar apoi si-a adjudecat si setul cu 6-3, în 45 de minute. Knapp a început bine si actul secund - dupa un game lung a reusit sa se impuna pe serviciul reprezentantei noastre. A fost doar un foc de paie, pentru ca sfertfinalista de anul trecut a mai cedat un singur joc pâna la final. La finalul partidei jucate pe Arena Centrala de la Melbourne, Halep a oferit primele impresii: "A fost greu, la început am fost putin nervoasa, dar cred ca e normal. Am câstigat pâna la urma si totul e bine. Când ma enervez încerc sa ma gândesc ca joc un meci ca oricare altul. Trebuie sa tin mingea mai mult în teren pentru a-mi relaxa bratele. Nu trebuie sa gresesc prea mult, este totusi un turneu de Grand Slam. Cred ca m-am descurcat foarte bine. E pentru a 3-a oara când joc pe arena principala într-un turneu. M-am bucurat când am intrat si am vazut multa lume", a spus Halep.

Cu cine joaca in turul urmator?

În turul urmator Halep o va întâlni pe Jarmila Gajdosova, reprezentanta gazdelor. Numarul 62 în clasamentul WTA a trecut în primul tur de Alexandra Dulgheru, scor 6-3, 6-4. Va fi prima întâlnire directa dintre cele doua. Aflata la a 10-a participare, Gajdosova a trecut pentru prima data de turul inaugural în competitia de la Antipozi si vine dupa o saptamâna în care le-a învins pe Andrea Petkovic si Dominika Cibulkova, sportive din Top 20.

"Cred ca am jucat bine, asa ca trebuia sa vina si o victorie la un moment dat. Este al 10-lea an în care joc la acest turneu, asa ca azi va fi o sarbatoare. Evident, Simona este o jucatoare foarte buna, este numarul 3 în lume. De câteva zile tot joc împotriva unor sportive care au fost în Top 10 în ultimii ani, asa ca e un meci ca oricare altul. Voi juca la fel cum am jucat în primul meci sau în partidele de saptamâna trecuta si voi încerca sa ma impun", a declarat Gajdosova dupa victoria obtinuta în fata Alexandrei Dulgheru.

Adversarele mai grele au fost eliminate

Simona Halep s-a calificat azi-noapte în turul al doilea la Australian Open dupa ce a învins-o pe Karin Knapp în doua seturi, scor 6-3, 6-2, dar a primit vesti bune si de pe celelalte terenuri. Românca a scapat de pericolul numit Sabine Lisicki, fosta finalista de la Wimbledon si o jucatoare recunoscuta pentru meciurile mari pe care le face împotriva adversarelor de top. Halep s-ar fi putut întalni cu Lisicki în turul al treilea, dar nemtoaica a fost învinsa de Mladenovici, scor 6-4, 4-6, 2-6. Totusi, cea mai mare surpriza de azi-noapte a fost realizata de Lucie Hradecka. Jucatoarea ceha a învins-o pe Ana Ivanovici, cea mai tare adversara de pe partea de tablou a Simonei Halep. Cele doua s-ar fi putut duela în sferturi la Australian Open, dar sarboaica nu s-a regasit dupa un prim set castigat categoric, scor 6-1. A mai obtinut doar 5 gameuri în urmatoarele doua manse si a fost eliminata înca din primul tur. De asemenea, o alta adversara periculoasa eliminata de aseara este Anastasia Pavlyuchenkova, potentiala adversara din optimi. Puternica rusoaica a fost învinsa de belgianca Wickmayer, scor 6-4, 3-6, 3-6.