Ce se intampla baieti? CSMS Iasi a ajuns ciuca batailor in Liga I

14 Septembrie 2015
1408 Vizualizari | 0 Comentarii
Nori negri in Copou! CSMS Iasi traverseaza o perioada de criza profunda. Fotbalistii lui Nicolo Napoli au ajuns la 5 infrangeri (la care se adauga o remiza alba) in ultimele 6 meciuri disputate in campionat si Cupa Ligii. Ieri, CSMS Iasi a luat bataie de la CSU Craiova, cu scorul de 2-0, la capatul unui nou meci, in care baietii din Copou au alternat momentele bune cu unele penibile. Nici macar prezenta lui Florin Prunea, revenit din concediu la meci, nu a fost in stare sa trezeasca la viata o echipa parca amortita, adormita si deloc concentrata la meciurile din Liga I.

Ambele goluri ale oltenilor au venit in urma unor faze fixe, marea problema a iesenilor in acest debut de sezon. Mai intai Andrei Ivan a reluat fulgerator in poarta o centrare venita din corner, pentru ca in final iordanianul Bawab sa execute magistral o lovitura libera din marginea careului.

Iesenii au inceput slab meciul de la Craiova, de pe stadionul Extensiv. In minutul 5, s-a consemnat prima ocazie buna de gol a gazdelor. Baluta a sutat bine cu efect, de la marginea careului, dar mingea a trecut putin alaturi de poarta lui Grahovac. Dupa doar alte doua minute, Andrei Ivan a deschis scorul, reluand simplu in poarta dupa un corner executat perfect de bulgarul Zlatinski. Golul primit atat de repede, i-a hipnotizat parca pe fotbalistii ieseni, care nu au fost capabili de reactie. Abia in minutul 28, Vasile Gheorghe a amenintat pentru prima data poarta lui Balgradean, sut in cros din 10 metri, lateral dreapta, dupa o pasa a lui Viveiros. Sutul pe scurt a fost respins insa in corner de portarul oltenilor. Pana la finalul primei reprize, tot Craiova a fost aproape de gol, dar Madson si Nuno Rocha au fost blocati bine de Grahovac. Startul actului secund a apartinut tot gazdelor, iar in minutul 52, Rocha a fost blocat inca o data incredibil de portarul CSMS. Treptat, jucatorii lui Nicolo Napoli au urcat liniile si au inceput sa domine partida. In minutul 58, Vasile Gheorghe a centrat din dreapta, mingea a depasit toata defensiva oltenilor, a ajuns la Enescu in coltul careului de 6 metri, dar lovitura acestuia de cap a fost respinsa greu de Popov in corner. Imediat insa, in minutele 61 si 66, Ivan si-a continuat duelul cu Grahovac, dar portarul CSMS a mai reusit doua interventii de efect in fata varfului lui Emil Sandoi. Au urmat apoi doua faze care ar fi putut schimba soarta partidei. Mai intai, in minutul 68, Grigorie a centrat perfect pentru Golubovic, dar lovitura acestuia de cap a trecut peste poarta. Doua minute mai tarziu, St. Grigorie nu a reusit sa profite de o noua amnezie a fundasilor olteni si singur la 5 metri a trimis slab spre poarta lui Balgradean. Scapati de furia moldovenilor, jucatorii gazdelor au inceput din nou sa urce liniile si au facut 2-0 in minutul 87, cand Bawab a executat perfect o lovitura libera de la 18 metri. CSU Craiova - CSMS Iasi s-a terminat 2-0, iar iesenii au un nou meci foarte greu etapa viitoare, acasa cu Poli Timisoara.

Reactii la finalul meciului

Emil Sandoi, antrenor CSU Craiova: "A fost o zi cu noroc, dar cu ceva emotii. Ar fi trebuit sa ne desprindem la un moment dat. Trebuia sa marcam mai mult, la ocaziile pe care le-am avut. Pe final, stiam ca va aparea si o stare de oboseala, pentru ca am jucat 120 de minute cu Viitorul. E bine totusi ca Bawab a marcat din lovitura libera si ne-a adus linistea. Prima repriza cu Iasul, in care am avut multe ocazii de a marca, cred ca a fost una dintre cele mai bune de cand sunt eu la echipa. Este o victorie de care aveam mare, mare nevoie. Suntem foarte aproape de locurile de play-off. Nu este doar victoria baietilor, ci este si victoria lui Sorin Cartu. Este munca noastra impreuna si-l asteptam langa noi. Jucatorii au dat dovada de sacrificiu astazi. Este o victorie care nu poate fi contestata. Andrei Ivan este un tanar de mare perspectiva, iar de cateva etape joaca foarte bine. In prima parte a jocului am avut multi baieti care au jucat foarte bine. Nu am putut sa-i folosim pe Acka, pe Dumitras, ambii accidentati".

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Prima repriza a fost echilibrata. Ei au mers in avantaj dupa o lovitura libera, in care noi am dormit. Craiova a avut o posesie mai buna in prima repriza, dar dupa pauza, am dominat, am avut 5-6 ocazii de a egala, dar nu am reusit din nou sa marcam. Apoi, in finalul meciului am facut din nou o greseala, Mihalache face fault si iarasi primim gol din faza fixa. Sunt multumit de baieti in repriza a doua, dar trebuie sa avem mai multa concentrare in fata portii. Nu se poate sa avem 4-5 ocazii mari si sa nu marcam. Nu stiu daca sunt amenintat cu demiterea, trebuie sa intrebati conducerea. Eu cred ca echipa joaca destul de bine, dar din pacate nu marcam, nu reusim sa bagam mingea in poarta".

CSU Craiova: Balgradean - Achim, Kay, Popov, Vatajelu - Mateiu, Madson ('77 Tirnacop) - Baluta ('64 Bawab), Rocha, Zlatinski ('83 Curelea) - Ivan. Antrenor: Emil Sandoi.
CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Badic ('46 St. Grigorie) - Cretu, Enescu ('74 Boiciuc) - Bosoi, V. Gheorghe, Viveiros - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Imre Bucsi.