Ce SOCURI! Barcelona si PSG sunt aproape calificate in sferturile Ligii Campionillor

19 Februarie 2014
1058 Vizualizari | 0 Comentarii
Optimile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal a debutat aseara cu doua partide de gala. In poate cel mai tare meci din optimi, Manchester City si-a dovedit limitele in fata Barcelonei, pierzand cu scorul de 2-0.

In prima repriza, cele doua formatii s-au anihilat reciproc, "cetatenii" fiind totusi ceva mai periculosi la poarta lui Valdes. Dupa pauza, catalanii au intrat mult mai decisi pe teren si au deschis scorul prin Lionel Messi, din penalty. Demichelis a faultat in pozitie de ultim aparator, arbitrii suedezi au dictat eronat penalty, iar Messi a facut 1-0. Dani Alves a dublat avantajul spaniolilor în minutul 90, înscriind printre picioarele lui Hart. Catalanii vor avea astfel un avantaj important la partida retur care se va juca pe Camp Nou. Si PSG a rezolvat în mare parte calificarea dupa ce s-a impus cu 4-0 pe terenul lui Bayer Leverkusen, la capatul unui meci în care Zlatan Ibrahimovici a facut ce a vrut cu apararea nemtilor. Mansa retur a acestor meciuri se va disputa peste trei saptamani. In aceasta seara sunt programate alte doua meciuri soc din optimile Ligii Campionilor. Arsenal Londra va intalni detinatoarea trofeului, Bayer Munchen, intr-o partida care este de asteptat sa ne ofere o ploaie de goluri si un spectacol de gala. Tot de la ora 21.45, AC Milan va avea o misiune infernala in fata spaniolilor de la Atletico Madrid, una dintre cele mai in forma echipe din campionatul spaniol. Celelalte patru partide din optimile de finala se vor disputa saptamana viitoare.