Cea mai buna handbalista din Romania a castigat Liga Campionilor!

11 Mai 2015
616 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristina Neagu
Cristina Neagu, cea mai buna handbalista din Romania in prezent, a castigat prima Liga a Campionilor din cariera, dupa ce formatia sa, Buducnost, a invins clar, scor 26-22 pe Larvik, in finala.

Neagu a fost la un pas de a se accidenta la niciun minut de la startul partidei, dupa doar 49 de secunde aceasta calcand gresit si iesind pe banca pentru cateva minute.

Buducnost a fost la conducere pe toata durata partidei si s-a distantat la sase goluri la finalul primei reprize, cele doua formatii intrand la cabine cu scorul de 14-8.

Larvik: Toft 12 interventii - Mork 10, Edin 6, Breistol 2, Frafjord 1, Solberg 1, Sulland 1, Hammerseng 1.
Buducnost: Woltering 12 interventii, Zderic 1 interventie, Rajcic 1 interventie - Bulatovic 7, Mehmedovic 6, Cvijic 4, Neagu 3, Petrovic 3, Knezevic 2, Byzdra 1.

Cu cele 3 goluri marcate in finala, Cristina Neagu a ajuns la cota 102 si alaturi de Andrea Penezic, de la Vardar Skopje, a fost declarata golghetera competitiei.