Cea mai buna versiune a Simonei Halep! Victorie URIASA la debutul Turneului Campioanelor

26 Octombrie 2015
683 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor de la Singapore, ieri, prin victoria cu 6-0, 6-3 în fata italiencei Flavia Pennetta, într-un meci din Grupa Rosie a competitiei. Halep, principala favorita, s-a impus dupa o ora si zece minute în fata italiencei, cap de serie numarul sapte. Românca si-a luat revansa dupa ce Pennetta (33 ani, numarul opt mondial) a învins-o luna trecuta, în semifinale la US Open, cu 6-1, 6-3, italianca reusind apoi sa câstige turneul.

Simona (24 ani), finalista editiei de anul trecut a Turneului Campioanelor, este condusa cu 4-2 de Pennetta. Simona mai învins-o anul acesta pe italianca, la Miami, în optimi, cu 6-3, 7-5. Pennetta a câstigat primul meci, în 2010, în sferturi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), s-a impus de doua ori în 2013, la Bastad în optimi, când Halep a abandonat la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, si în optimi la US Open, cu 6-2, 7-6 (3), precum si anul acesta, în semifinale la US Open, cu 6-1, 6-3.

La Singapore, Halep, numarul doi mondial, a dominat autoritar primul set, printr-un joc exact, caruia Penneta nu a reusit sa îi faca fata. Simona si-a adjudecat setul dupa doar 25 de minute, desi Pennetta a apelat la antrenor la scorul de 5-0.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, românca gresind ceva mai mult. Halep a fost nevoita sa salveze doua mingi de break în ghemul inaugural, iar cele doua jucatoare au mers cap la cap pâna la 3-3. Halep si-a facut apoi serviciul la zero si apoi, desi Pennetta a discutat din nou cu antrenorul, românca a reusit sa transforme a patra minge de break, desprinzându-se la 5-3. Halep a încheiat apoi conturile cu 6-3.

Declaratii la finalul partidei

Românca a avut procentaje excelente la serviciu, 79% la primul si 82% la al doilea, spre deosebire de Pennetta (50% la ambele servicii). Halep a avut 13 lovituri direct câstigatoare (11 Pennetta) si a comis 14 erori nefortate (27 Pennetta). Halep, care va mai juca în grupa cu rusoaica Maria Sarapova si cu poloneza Agnieszka Radwanska (urmatorul sau meci va avea loc marti), si-a asigurat prin acest prim succes un cec de 263.000 dolari si 230 de puncte WTA.

"Am început bine primul set, pentru ca aveam amintiri frumoase de anul trecut. Am jucat foarte bine în primul set. Am fost agresiva si am jucat inteligent. M-am bucurat de meci si de atmosfera si le multumesc fanilor care m-au sustinut. Stiam ca va fi un meci greu cu Pennetta. Am jucat cu ea la US Open si stiu ca este o adversara puternica. Eu am venit cu încredere si sa joc cel mai bun tenis al meu. Cred ca toate jucatoarele care au venit aici vor sa se bucure de atmosfera. Am venit cu mare încredere la acest turneu", a declarat Simona Halep.

De partea cealalta, Flavia Pennetta a recunoscut ca adversara sa nu i-a lasat practic nicio sansa în primul duel din Grupa Rosie de la Singapore. "Mi-a lipsit un pic de energie. Am vrut sa accelerez si da dau mai multa viteza jocului, dar nu am reusit sa o fac. Nu a fost o problema de ordin fizic. Ea a fost foarte buna si a facut un prim set perfect. Daca nu o ataci si îi dai timp, îti poate face mult rau. Acum obiectivul e sa ma recuperez si sa-mi recapat fortele pentru urmatorul meci", a declarat Pennetta, citata de Gazzetta dello Sport. Chiar daca a pierdut în fata Simonei Halep, italianca are în continuare un bilant pozitiv în duelurile directe cu a doua jucatoare a lumii. Pennetta a câstigat patru dintre cele sase întâlniri împotriva jucatoarei din România.

Elogii din partea presei internationale

Presa internationala lauda prestatia Simonei Halep în primul meci de la Turneul Campioanelor, subliniind faptul ca numarul 2 mondial s-a impus fara drept de apel, scor 6-0, 6-3, si nu i-a lasat nicio sansa italiencei Flaviei Pennetta. "Pennetta nu a avut nicio sansa în meciul cu Simona Halep, care s-a impus fara drept de apel, duminica, în debutul Turneului Campioanelor. Românca s-a impus în primul set în jumatate de ora, scor 6-0. Flavia a încercat sa revina în setul doi, dar a cedat mental si în final s-a predat!", a scris Gazzetta dello Sport.

Site-ul italianubitennis.com subliniaza dominatia româncei în meciul cu Pennetta, dupa ce la US Open italianca a câstigat. "Însa duminica a fost o cu totul alta poveste. Românca a fost sigura pe ea, iar Flavia, nervoasa, nu a avut nicio sansa. O regina a cazut, traiasca regina!", noteaza sursa mentionata. Si L'Equipe scrie ca Simona Halep nu i-a lasat nicio sansa Flaviei Pennetta. "Românca, a carei forma nu o stiam exact, având în vedere ca a avut turnee marcate de accidentari, a fost expeditiva (6-0, 6-3) si a preluat conducerea grupei rosii în asteptarea meciului dintre Maria Sharapova si Agnieszka Radwanska.", scrie cotidianul francez.

"Halep a câstigat primul ei meci la Singapore si a obtinut o razbunare rapida împotriva celei care a învins-o la US Open.", scrie wtatennis.com. Si presa spaniola noteaza ca Halep a fost de neoprit si i-a aplicat o înfrângere dura Flaviei Pennetta, într-un meci în care italianca a parut "sufocata" de importanta turneului la care participa, iar românca a revenit la cea mai buna versiune a ei. Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe italianca Flavia Pennetta, locul 8 WTA, în primul meci de la Turneul Campioanelor, care a avut loc, duminica, la Singapore.

Astazi, sunt programate meciuri din Grupa Alba. Halep va juca marti urmatoarea partida la acest turneu.