Cele 4 romance calificate in turul II la Roland Garros si-au aflat adversarele

27 Mai 2015
1026 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania are patru reprezentante în turul II de la Roland Garros. Irina Begu (favorita 30) este ultima calificata în actul secund, dupa ce a învins-o în doua seturi, 6-4, 7-6, pe Bethanie Mattek-Sands, din Statele Unite. În turul urmator, Begu va juca împotriva croatei Ana Konjuh, locul 93 WTA.

Andreea Mitu s-a calificat si ea, tot luni, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, reusind sa o învinga în doua seturi, 6-3, 6-2, pe frantuzoaica Alize Lim. Andreea Mitu (23 ani), ocupanta locului 100 în clasamentul WTA si aflata în premiera pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, o va avea ca adversara în runda a doua a competitiei de Grand Slam pe Karolina Pliskova (Cehia), numarul 12 mondial.

Si celelalte doua românce ajunse în turul secund la Roland Garros îsi cunosc adversarele: Simona Halep, a treia favorita, va juca împotriva croatei Mirjana Lucic-Baroni (33 ani, 70 WTA), care a învins-o în turul al treilea la US Open, anul trecut, cu 7-6 (6), 6-2.

Alexandra Dulgheru se va bate cu frantuzoaica Alize Cornet (N. 29), pe care a învins-o anul acesta la Doha, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-1, dupa ce Cornet se impusese în 2010, în primul tur la Hobart, cu 6-1, 6-0.

Cea de-a cincea românca prezenta pe tabloul principal la Roland Garros, Monica Niculescu, locul 67 WTA, a fost învinsa cu 6-2, 6-2, de Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 8 si pozitia a opta în ierarhia mondiala, în primul tur de la Roland Garros.

Meciurile româncelor în turul II la Roland Garros:

Simona Halep - Mirjana Lucic-Baroni
Irina Begu - Ana Konjuh
Alexandra Dulgheru - Alize Cornet
Andreea Mitu - Karolina Pliskova

Pentru calificarea în turul secund, fiecare dintre cele 4 sportive din România a câstigat câte 50.000 de euro si 70 de puncte WTA. În aceasta seara vor fi stabilite datele si orele de disputare ale partidelor de miercuri. Marti nu este programat niciun meci al vreunui sportiv român.