CFR Cluj ramane in cursa pentru titlu

17 Martie 2012
635 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj

CFR Cluj s-a impus cu 2-0 in meciul de pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu, reusind un joc mai bun in repriza secunda, cand au si marcat. Gorjenii au dominat prima repriza, dar n-au reusit sa inscrie. Au facut-o clujenii dupa pauza prin Sougou, Kapetanos stabilind scorul final in prelungirile intalnirii.
Prima repriza a fost una slaba pentru gazde, gorjenii dictand ritmul jocului. Portarul CFR-ului a fost incercat in doua randuri de Dan Nistor cu suturi de la distanta extrem de periculoase, pentru ca actiunile finalizate cu aparitiile lui Lemnaru in careul advers sa provoace alte emotii la poarta clujenilor.
Cu 10 minute inainte de pauza Beto a scapat miraculos de gol la un sut din prima trimis de Ousmanne Viera de la doar 7 metri, portarul reusind sa respinga in ultima clipa de pe linia portii. Cu cateva secunde inainte de pauza, Alexandru Vlad l-a determinat pe Beto sa intervina cu riscul unei accidentari la un sut-centrare de pe stanga, portarul lovindu-se cu spatele de bara in momentul cand s-a inaltat sa retina mingea.
Jocul slab al ardelenilor si nereusitele din ofensiva i-au scos din minti pe fanii CFR-ului, care la pauza meciului i-au insotit cu fluieraturi pe elevii lui Jorge Costa pe drumul spre vestiare.
Cu o alta atitudine au iesit clujenii de la vestiare, dorind parca sa intre in gratiile suporterilor. Elevii lui Costa au pus stapanire pe jumatatea adversa si au intensificat presiunea la poarta lui Mingote. Dupa o ocazie importanta de gol a lui Rui Pedro, scorul a fost deschis pana la urma de Modou Sougou in minutul 60. Senegalezul l-a lasat pe drum pe Cardoso in patrunderea sa spre careu, a intrat in viteza in suprafata de pedeapsa, unde l-a pus la pamant din fenta pe Mingote si a sutat apoi simplu in poarta goala.
Cinci minute mai tarziu Lemnaru a avut posibilitatea de a restabili egalitatea pe tabela, dupa ce a primit o pasa fenomenala la intalnire in careul advers, care l-a lasat singur cu Beto, insa atacatul Pandurilor a gresit preluarea si a pierdut mingea in fata portarului.
Ultimele minute u fost caracterizate de un joc fara culoare, fragmentat si presarat de atacuri disperate dar sterile ale gorjenilor. Intrati in prelungiri, elevii lui Grigoras au fost surprinsi prea avansati la o faza de atac si au fost taxati de clujeni. O pasa lunga in adancime a ajuns in marginea careului la Ronny, acesta a pasat cu capul penrtu Kapetanos, iar sutul grecului din pozitie centrala a stabilit scorul final.