Chelsea s-a impus pe terenul campioanei Manchester United si ramane pe podium in Anglia

6 Mai 2013
479 Vizualizari | 0 Comentarii
La trei zile după calificarea în finala Europa League, Chelsea a câştigat cu 1-0 duminică pe terenul lui Manchester United, câştigătoarea titlului de campioană în actuala ediţie a Premier League, meciul fiind programat în etapa a 36-a.

Unicul gol a fost reuşit de Juan Mata, în minutul 87. Două minute mai târziu, Rafael, de la gazde, a văzut cartonaşul roşu.

Duminică a mai avut loc un alt derby, Liverpool - Everton, încheiat 0-0.

Sâmbătă s-au disputat jocurile:

Queens Park Rangers - Arsenal 0-1

A marcat Theo Walcott 1

Tottenham Hotspur - Southampton 1-0

Au marcat Gareth Bale 86

West Bromwich Albion - Wigan 2-3

Au marcat Shane Long 29, Gareth McAuley 50, respectiv Arouna Kone 39, James McArthur 58, Callum McManaman 80

West Ham - Newcastle United 0-0

Swansea - Manchester City 0-0

Fulham - Reading 2-4

Au marcat Bryan Ruiz 70, 77, respectiv Hal Robson-Kanu 12 pen, 62, Adam Le Fondre 75, Jem Karacan 83

Norwich - Aston Villa 1-2

Au marcat Grant Holt 74 penalty, respectiv Gabriel Agbonlahor 55, 89

Luni se dispută ultimul meci al rundei, Sunderland - Stoke City.

În clasament conduce Manchester United - 85 pct, urmată de Manchester City - 72 pct (35 j), Chelsea - 68 pct (35 j), Arsenal - 67 pct, Tottenham - 65 pct (35 j), Everton - 60 pct, Liverpool - 55 pct, etc.