Chiajna invinge CFR-ul intr-un final nebun de meci

25 August 2015
896 Vizualizari | 0 Comentarii
Concordia Chiajna a invins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe teren propriu, in ultima partida din etapa a opta a Ligii I de fotbal. Ilfovenii au obtinut a doua lor victorie din acest sezon, gratie dublei reusite de Marian Cristescu (19, 89). Pentru oaspeti a punctat atacantul camerunez Steve Beleck (74). Ambii jucatori au marcat primele lor goluri pentru echipele lor.

Cristescu a ratat un penalty (84), portarul Traian Marc aparand sutul expediat de fostul sau coechipier de la Dinamo. Lovitura de pedeapsa a fost acordata dupa un fault al lui Tiago Lopes asupra lui Florin Purece. CFR Cluj, care a avut o bara, in prima repriza, prin Andrei Muresan (7), a jucat in zece oameni din minutul 78, cand Andrei Tinc a incasat al doilea cartonas galben.
La meci a asistat si selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, Anghel Iordanescu.

Dupa acest ultim meci al etapei a 8-a, Astra, Viitorul si Dinamo ocupa podiumul, in timp ce Iasul se afla pe locul 7, cu 11 puncte, prima pozitie din play-out.

Rezultatele etapei a 8-a a Ligii I:

ASA Targu Mures - FC Voluntari 2-1 (Ramiro Costa 9, 60 /  Pancu 4)
Viitorul Constanta - ACS Poli Timisoara 4-0 (Aganovic 6, Ianis Hagi 22, Florin Tanase 45+1, Banel Nicolita 68)
FC Botosani - Pandurii Tg. Jiu 0-2 (Hora 36, Mihai Roman 90)
Dinamo Bucuresti - Petrolul Ploiesti 2-0 (Essombe 19, Gnohere 73)
CS Universitatea Craiova - FC Steaua Bucuresti 1-2 (Vatajelu 38 penalty / Stanciu 18, Tade 85 penalty)
Astra Giurgiu - CSMS Iasi 4-1 (Budescu 8, 54, Florea 42, De Amorim 50 / Vasile Gheorghe 70)
Concordia Chiajna - CFR Cluj 2-1 (Cristescu 19, 89 / Beleck 74. Cristescu a ratat un penalty in minutul 84).