Chivu si-a luat gandul de la calificare dupa 0-3 cu Tottenham

8 Martie 2013
546 Vizualizari | 0 Comentarii
Fundaşul român Cristian Chivu a apreciat că e dificil ca Inter Milano să se califice în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a fost învinsă cu 3-0 de Tottenham, joi, la Londra, în prima manşă a optimilor.

''Nu am început bine meciul şi după 20 de minute eram conduşi cu 2-0. E greu să joci contra unei echipe care are o asemenea intensitate şi forţă. Am încercat să marcăm şi am avut două ocazii importante. În cele din urmă am pierdut cu 0-3 şi cred că echipa mai bună a câştigat'', a declarat Chivu la final.

Fundaşul român, care a fost integralist pe ''White Hart Lane'', a subliniat că e important să marchezi în deplasare, dar situaţia echipei sale e dificilă după un astfel de eşec.

''Ne va fi greu acum, dar mai este un meci de jucat şi orice se poate întâmpla, însă ne va fi greu să ne calificăm. Avem o săptămână să ne pregătim, dar, după 0-3 e aproape imposibil să întorci rezultatul. Mai sunt 90 de minute de jucat şi vom face totul să jucăm mai bine, să marcăm trei goluri şi să avem o şansă la calificare'', a afirmat Chivu.

Fostul internaţional român a menţionat că Tottenham este o echipă bună, iar în ultima vreme a jucat foarte bine: ''De la mijloc în sus e o echipă foarte puternică şi e greu să joci împotriva lor. E dificil să joci şi pe acest stadion. Am încercat să facem un meci bun, dar nu ne-a ieşit''.

Tottenham s-a impus cu 3-0 pe teren propriu, joi seara, prin golurile marcate de Bale (6), G. Sigurdsson (18) şi Vertonghen (53).