Clubul Rapid, amendat de Comisia de Disciplina

17 Martie 2011
814 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Sumudica
Gruparea FC Rapid a fost sanctionata de Comisia de Disciplina a LPF cu o penalitate financiara de 30.000 de lei, pentru incidentele provocate de suporteri la meciul cu Dinamo, din etapa a XXI-a a Ligii I, prin aruncarea de torte, fumigene si petarde in terenul de joc.
Meciul Rapid - Dinamo, scor 0-0, a inceput cu o intarziere de cinci minute din cauza rolelor de hartie aruncate pe teren de fanii rapidisti de la peluza a doua si tribuna a doua. Un mic incendiu a izbucnit in spatele portii de la peluza a doua din cauza unei petarde aruncate din galeria rapidista. De asemenea, fanii dinamovisti au aprins faclii si torte la tribuna I.
Presedintele Comisiei de Disciplina a LPF, Ion Neagu, a declarat ca antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, trimis în tribuna la meciul cu FC Brasov, din etapa a XXI-a a Ligii I, a primit doua etape de suspendare si o penalitate financiara de 320 de lei. In minutul 81 al meciului FC Brasov - FC Vaslui, scor 1-1, antrenorul Viorel Hizo a fost trimis in tribuna de arbitrul Cristian Balaj.

Comisia de Disciplina a mai decis sanctionarea gruparii Gaz Metan Medias cu o penalitate financiara de 910 lei pentru comportament nesportiv al jucatorilor, care au primit cinci cartonase galbene in partida cu Sportul Studentesc, scor 1-0.