Clujul nu a avut emotii pe terenul Branestiului

23 Aprilie 2011
880 Vizualizari | 0 Comentarii
U Cluj

U Cluj a reusit sa ramîna neînvinsa si si-a facut Pastele fericit dupa ce-a plecat de la Chiajna cu o victorie în fata unei echipe condamnate la retrogradare, Victoria Branesti. Clujenii au invins cu 2-0, prin reusitele lui Cojocnean si Machado. Claudiu Niculescu a avut prima mare ocazie de a marca (minutul 3), dar Bordeianu a respins de pe linia portii. Cu o echipa macinata de probleme, branestenii fara antrenorul Ilie Stan, s-au chinuit, dar nu au reusit sa-si creeze nici o ocazie de poarta în prima parte a primei reprize. Bostina (16) si Adrian Cristea (20) au tras doua semnale de alarma, dar suturile acestora au trecut milimetric pe lînga poarta. La doar sase minute de la marile ocazii ale universitarilor, Cojocean îi trimite perfect lui Niculescu, care-i returneaza pasa si înscrie primul gol al partidei. Ilfovenii au dat tîrziu si ei drumul la motoare si au plecat în atac spre poarta lui Popa în minutul 36, atunci cînd Coman a tras tare, dar fix în bara portii.
Dupa pauza, ilfovenii n-au avut nici o speranta în fata vedelor venite de la Cluj pentru a lua punctele puse în joc. Prima avertizare a venit de la Machado (56) care a trimis pe lînga poarta, cu capul din 10 metri, dintr-o centrare venita de la capitanul Bostina. Tot Machado a produs si faza meciului! Brazianul a patruns în careu (60), dupa ce i-a înnodat picioarele lui Bar si a tras fara nici o speranta pentru Bordeanu, direct în vinclu. Cu doua marcate si trei puncte în buzunar, clujenii se gîndeau la Slujba Invierii, în timp ce branestenii priveau cu groaza spre viitor, care-i va duce din vara din nou la Branesti, de aceasta data cu adevarat la matineu. Coman le-a dat sperante ca pot reveni în joc, dar Marius Popa (70) a respins sutul puternic din 15 metri, iar sperantele celor din Branesti ca pot evita retrogradarea sînt din ce în ce mai mici de la o etapa la alta.

Sursa: Gazeta Sporturilor