Columbia s-a calificat in sferturile Copa America

11 Iulie 2011
671 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala Columbiei, cu ex-stelistul Dayro Moreno titular, s-a calificat în sferturile de finala ale competitiei de fotbal Copa America, gazduita de Argentina, dupa ce a învins formatia Boliviei cu scorul de 2-0 (2-0), duminica, la Santa Fe, în Grupa B. Ambele goluri ale columbienilor, primii calificati în sferturi, au fost reusite de Radamel Falcao (15, 29 - penalty). Columbia este câstigatoarea grupei, indiferent de rezultatul partidei dintre Argentina si Costa Rica.
"Cafeteros" au dominat categoric partida si au deschis scorul prin Falcao, în urma unei pase venite de la Dayro Moreno. Falcao, atacantul lui Porto, a marcat al doilea gol dintr-un penalty acordat pentru faultul portarului asupra lui Armero. Falcao a sarbatorit al doilea gol aratând tricoul portarului Ospina (Nice), titularul obisnuit al postului, care a ratat competitia din cauza unei accidentari. Si Bolivia a avut sansa golului, dar Campos a tras peste poarta din pozitie ideala (55). Fostul stelist Pedriel a intrat pe final la bolivieni.

Odata cu Columbia, în sferturi s-au mai calificat si Chile, Peru si Venezuela. Cele trei echipe au câte 4 puncte fiecare si niciuna nu poate ajunge mai jos de locul 3, fiind printre formatiile cu cel mai bun punctaj.
Clasament: 1. Columbia 7 puncte, 2. Costa Rica 3 p, 3. Argentina 2 p, 4. Bolivia 1 p. (Argentina si Costa Rica au câte un meci mai putin).

Page time :0.1384 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013972 (s)