A inceput spectacolul din Liga! Juventus si PSG, ca si calificate in sferturi

12 Februarie 2013
1012 Vizualizari | 0 Comentarii
PSG
Marti seara au inceput optimile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal. In primele doua jocuri din optimi, Juventus s-a impus categoric în deplasarea cu Celtic, scor 3-0, iar PSG a castigat cu 2-1 împotriva Valenciei.
Italienii au deschis scorul din minutul 3, prin Matri, si au preferat sa cedeze mijlocul terenului celor de la Celtic, scotienii avand si o posesie mai buna. Juve a transat calificarea însa pe finalul partidei dupa golurile lui Marchisio si Vucinici. Mijlocasul a facut ce a vrut cu fundasii scotienilor la golul al doilea si a pasat decisiv pentru Vucinici la ultima reusita.
Nici PSG nu a avut probleme în partida din Spania. Lavezzi a marcat în minutul 10, iar Pastore a majorat diferenta cu doua minute înainte de pauza. Rami a mentinut sperantele Valenciei pentru calificarea în sferturi printr-un gol în minutul 90. In prelungiri, Zlatan Ibrahimovici a fost eliminat pentru o intrare dura. Partidele retur se vor disputa pe 6 martie.
Astazi se vor disputa poate cele mai tari meciuri din optimile de finala ale Ligii Campionilor: Real Madrid vs Manchester United si Sahtior Donetk vs Borusia Dortmund.
Desi derby al fazei, duelul dintre Real Madrid si Manchester United este, la pariuri, cel mai dezechilibrat al optimilor Ligii Campionilor. Trupa lui Mourinho nu traverseaza un sezon pe masura asteptarilor, însa problemele au aparut cu predilectie în deplasare. Acasa, niciun esec în acest sezon competitional, dar si în ultimul an calendaristic!
Tot astazi, Sahtior va avea un meci foarte dificil cu Borussia Dortmund, formatie ce a castigat grupa de UCL în care au mai fost repartizate Real Madrid, Ajax si Manchester City. Oaspetii din aceasta prima mansa au si avantajul de a fi în plin sezon competitional. Pentru echipa pregatita de Mircea Lucescu, principalul atu va fi chiar terenul propriu, acolo unde, în aceasta stagiune, Sahtior a ratat victoria doar o singura data! Restul de patru confruntari ale optimilor sunt programate peste o saptamana.