VIDEO! Huntelaar, suspendare de 6 etape dupa un fault din spate. Cat merita Ronaldo pentru gesturile din meciul cu Cordoba?

4 Februarie 2015
630 Vizualizari | 0 Comentarii
Atacantul Klaas-Jan Huntelaar a fost suspendat timp de 6 etape pentru faultul din cauza caruia a fost eliminat în partida Schalke - Hannover 1-0. Incidentul în care olandezul în vârsta de 31 de ani l-a faultat pe Manuel Schmiedebach a avut loc în minutul 85 al partidei. Jucatorul lui Hannover a fost scos de pe teren trei minute mai târziu. Golgheterul lui Schalke, Huntelaar, a fost protagonistul unui gest controversat în etapa 18 din Bundesliga. La scorul de 1-0 pentru echipa sa, olandezul l-a faultat din spate pe mijlocasul Manuel Schmiedebach de la Hannover.

Arbitrul nu a stat pe gânduri si l-a eliminat imediat pe fostul atacant de la Real Madrid, o decizie complet acoperita de regulament. Însa este discutabil daca Huntelaar merita sa primeasca o suspendare de 6 etape. Sanctiunea lui Huntelaar devine parca si mai drastica atunci când este comparata cu suspendarile aplicate în alte cazuri de acest gen. În urma cu câteva zile, pentru niste gesturi care la prima vedere par mult mai violente, Cristiano Ronaldo a primit doar doua etape de suspendare dupa eliminarea suferita în meciul cu Cordoba.

La începutul lui 2010, Ryan Shawcross a fost eliminat de pe teren dupa o intrare prin care efectiv i-a rupt piciorul lui Aaron Ramsey. În urma incidentului catalogat drept "groaznic" de catre managerul lui Arsenal, Arsene Wenger, mijlocasul lui Stoke a fost suspendat pentru doar trei etape. Doar jumatate din suspendarea pe care Huntelaar tocmai a primit-o.