COSMAR! CSMS Iasi a fost tavalita de Astra

24 August 2015
775 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra Giurgiu - CSMS Iasi 4-1 (2-0), in etapa a 8-a a Ligii I la fotbal. Budescu a fost omul meciului, cu doua goluri, o pasa decisiva, dar si cu doua ratari uriase in prima parte. Plecata la Giurgiu cu gandul de a profita de oboseala acumulata de jucatorii Astrei in meciurile din Europa League, CSMS Iasi a sfarsit prin a trai una din cele mai mari umilinte din istoria clubului. Iasul a incasat patru goluri de la Astra, dar dincolo de scor ramane evolutia penibila a oaspetilor (cel putin pana la scorul de 4-0), care nu au avut reactie in fata tridentului ofensiv letal al gazdelor format din Budescu, Alibec si Amorim.

Dincolo de scorul de pe tabela, echipa din Copou a fost umilita in primul rand prin joc, diferenta dintre o echipa a Astrei fara cativa titulari si trupa ieseana, si ea fara trei oameni de baza, fiind uriasa. Si este normal sa fie astfel, in conditiile in care CSMS a jucat la victorie doar declarativ, caci pe teren lucrurile au stat cu totul alfel.

Budescu, one man show

Prima repriza i-a apartinut golgeterului Astrei, Constantin Budescu. Acesta a deschis scorul in minutul 8 printr-un sut de exceptie din afara careului, la capatul unei faze frumoase a gazdelor. Tot Budescu a irosit doua ocazii uriase la mijlocul reprizei. Mai intai a trimis pe langa poarta goala, din doi metri (25), apoi a incercat o executie de finete, cu calcaiul (38), dupa ce l-a driblat pe Grahovac, dar si-a inchis unghiul de sut. In finalul primei reprize, acelasi Budescu a iesit din nou la rampa si i-a pus mingea pe frunte lui Florea pentru 2-0, cu o centrare din lovitura libera.

Repriza a doua a debutat furtunos la poarta lui Grahovac. De Amorim a facut 3-0 cu executie fabuloasa, iar Budescu a dus scorul la 4-0 dupa ce a fost servit ideal in careu de Denis Alibec (54). La acest scor, Astra a redus din turatie si a permis Iasului sa iasa la joc. Vasile Gheorghe, intrat foarte bine in joc la oaspeti, a zguduit transversala in minutul 65, iar in minutul 70 a marcat golul de onoare al iesenilor. Prea putin pentru a sterge rusinea traita de CSMS la Giurgiu.

Astra urca pe primul loc dupa aceasta defilare cu CSMS, in timp ce trupa lui Nicolo Napoli incepe sa coboare incet dar sigur spre a doua jumatate a clasamentului.

Formatii:

Astra: Gavrilas - Queiros, Geraldo, Ricardo, J. Morais (55 - Stan) - Dandea, Ionita - Florea,  Budescu (61 - Gouriye), William - Alibec (75 Moise). Antrenor: Marius Sumudica.

CSMS: Grahovac - Voicu, Ciuca, Frasinescu, Badic - Mitic (46 - Gheorhe), Enescu - Bosoi (68 - Ganea), Grigorie (46 Piccioni), Böle - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Arbitru: Horatiu Fesnic

Rezultatele etapei a 8-a a Ligii I:

ASA Targu Mures - FC Voluntari 2-1 (Ramiro Costa 9, 60 /  Pancu 4)
Viitorul Constanta - ACS Poli Timisoara 4-0 (Aganovic 6, Ianis Hagi 22, Florin Tanase 45+1, Banel Nicolita 68)
FC Botosani - Pandurii Tg. Jiu 0-2 (Hora 36, Mihai Roman 90)
Dinamo Bucuresti - Petrolul Ploiesti 2-0 (Essombe 19, Gnohere 73)
CS Universitatea Craiova - FC Steaua Bucuresti 1-2 (Vatajelu 38 penalty / Stanciu 18, Tade 85 penalty)
Astra Giurgiu - CSMS Iasi 4-1 (Budescu 8, 54, Florea 42, De Amorim 50 / Vasile Gheorghe 70)