COSMAR fara sfarsit! Simona Halep, invinsa din nou de Maria Sharapova! Calculele calificarii

28 Octombrie 2015
552 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a suferit un nou esec în fata Mariei Sharapova. Favorita principala la câstigarea Turneului Campioanelor, românca a fost învinsa în doua seturi, 4-6, 4-6, dupa o ora si 54 de minute de joc. Cele doua jucatoare au mers cap la cap în primul set, dar din acel moment jocul Sharapovei, care s-a aflat la de-abia al treilea meci de la Wimbledon pâna în acest moment, a crescut vizibil si aceasta si-a adjudecat 5 game-uri consecutive, ajungând la 3-0 în actul secund.

Seria rusoaicei a fost întrerupta de un game al Simonei si "MaSha" a ajuns sa serveasca pentru meci, la 5-1. Au urmat cele mai bune momente ale lui Halep din acest meci. A câstigat 3 game-uri consecutive, dintre care doua break-uri, si a ajuns sa serveasca pentru a egala la 5. Sharapova a jucat din nou perfect si a facut un ultim break, care a stabilit scorul final. Astfel, Simona a ajuns la al saselea esec din tot atâtea meciuri disputate împotriva "cosmarului" Maria Sharapova, singura jucatoare de top pe care nu a învins-o niciodata în cariera.

Pentru a fi sigura de calificare, Halep trebuie sa castige meciul de maine, cu Agnieszka Radwnaska în doua seturi. Astfel, pentru românca nu ar mai conta rezultatul meciului Sharapova - Pennetta.
O victorie în 3 seturi ar complica mult calculele. Simona se poate califica, dar depinde de rezultatul meciului dintre rusoaica si Flavia Pennetta.

Reactii dupa meci

Venita la Singapore cu un singur meci disputat în ultimele 3 luni si jumatate, jucatoarea din Rusia a parut sa piarda initiativa în setul al doilea. Sharapova conducea cu 5-1, dar Halep a câstigat 3 game-uri la rând si ameninta cu o revenire de senzatie, care ar fi trimis meciul în setul decisiv. "Da, Simona a vazut ca are o sansa si a încercat sa profite. Meciul s-a îngreunat cu adevarat. Sunt momente prin trebuie sa treci, atunci când nu ai jucat de multa vreme, mai ales când joci împotriva numarului doi mondial. Astfel de meciuri nu sunt usoare si cu siguranta s-a vazut asta pâna la sfârsit", a declarat Maria Sharapova, la finalul meciului cu Simona Halep, din Grupa Rosie de la Turneul Campioanelor. La 5-4 în setul al doilea, înainte de a servi a doua oara pentru meci si dupa cele 3 game-uri consecutive câstigate de Halep, rusoaica a cerut interventia antrenorului Sven Groeneveld. Dupa aceea, si-a adjudecat ultimul game si a câstigat partida.

De partea cealalta, Simona Halep a admis ca adversara - care nu mai jucase la vreun turneu de la Wimbledon - a practicat un tenis total si nu a cautat sa gaseasca scuze pentru esec. Extrem de fair-play, Simona a felicitat-o pe "Masha" pentru succes si si-a exprimat optimismul legat de o viitoare confruntare cu adversara sa (care poate veni chiar în finala de la Singapore).

"Nu trebuie sa îmi gasesc scuze - trebuie sa iau lucrurile pozitive, sa lucrez pornind de la asta si sa îmi îmbunatatesc jocul pe mai departe, pentru viitorul nostru meci direct. Maria a avut lovituri incredibile, a facut un meci grozav, a jucat la cel mai înalt nivel al ei, a prins o zi buna, nu am ce sa comentez. A meritat victoria si are tot creditul din partea mea pentru asta. Stiu ca am stat prea departe în teren, am încercat sa vin mai aproape de linia de fund a terenului, sa fiu mai agresiva, dar ea a jucat bine si nu mi-a permis sa-mi fac jocul. Am facut câteva greseli, nici Challenger-urile nu au fost în favoarea mea în meciul de azi, am facut doua duble greseli în finalul primului set, la 5-4, a fost foarte strâns. Când am deschis bine terenul, ea a replicat cu lovituri incredibile. Nu a ratat. A stat mereu pe linia de fund a terenului", a explicat rezultatul partidei Simona, la conferinta de presa, unde a vorbit si despre urmatorul meci de la Singapore.

"Nu simt presiune, nu ma asteptam sa câstig când am venit aici. Nu ma intereseaza daca sunt favorita 1, 2 sau 3. Nu ma intereseaza scenariile de calificare. Daca voi fi în semifinale, va fi ok. Daca nu, la fel. Astept vacanta. Nu conteaza, dar sigur ca îmi doresc sa joc în semifinale, daca pot ajunge acolo. Mai întâi trebuie sa ma gândesc la meciul cu Radwanska - va fi unul foarte dificil", a conchis Halep.

Clasamentul Grupei Rosii:

1. Maria Sharapova 2    4-1    28-23
2. Simona Halep    1    2-2    22-15
3. Flavia Pennetta    1    2-2    15-22
4. Agnieszka Radwanska    0    1-4    23-29
Locul 2 din Grupa Alba va juca împotriva locului 1 din Grupa Rosie, iar locul 2 din Grupa Rosie va întalni locul 1 din Grupa Alba.