COSMAR! Simona Halep a abandonat la Beijing in primul tur!

5 Octombrie 2015
552 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea româna de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, a abandonat, ieri, în runda inaugurala a turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 4.720.380 dolari, în primul set, la scorul de 5-4 pentru Lara Aruabarrena (Spania), jucatoare venita din calificari. Halep, principala favorita a turneului, a renuntat dupa 49 de minute de joc, acuzând dureri la piciorul stâng.

Simona, care s-a retras si anul trecut la Beijing, dar înaintea meciului din sferturi cu Ana Ivanovic, va primi 15.280 dolari si 10 puncte WTA pentru participare. Halep o învinsese de trei ori pe Arruabarrena (23 ani, 95 WTA), în 2013 în primul tur la Hobart, cu 6-3, 6-2, în 2014 la Madrid în turul al doilea, cu 6-4, 6-4, si tot în 2014 la Bucuresti, în sferturi, cu 6-3, 6-1. Pe tabloul de simplu al turneului de la Beijing se mai afla doua românce, Irina Begu si Monica Niculescu.