Cote d'Ivoire, a doua finalista a Cupei Africii

9 Februarie 2012
726 Vizualizari | 0 Comentarii
Cote dIvoire zambia

Miercuri seara, la Libreville (Gabon) s-a disputat a doua semifinală a Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, în care Cote d'Ivoire a dispus, la limită, cu 1-0 (1-0) de Mali, calificandu-se în finala de duminică a competiţiei, în care va întalni Zambia (1-0 tot miercuri, cu Ghana, în cealaltă semifinală).

Unicul gol al meciului de la Libreville a fost marcat de ivorianul Gervinho, după un contraatac de unul singur pornit din propriul teren, cu care a surprins în ultimul minut al primei reprize greoaia apărare a echipei lui Alain Giresse.

Iată formaţiile folosite în această a doua semifinală:
Cote d'Ivoire: Barry - Gosso, Bamba, K. Touré, Tiéné - Y. Touré (Ya Konan 90), Tioté, Zokora, Kalou (Kader Keita 79) - Drogba, Gervinho
Mali: So. Diakité - Dr. Diakite (O. Coulibaly 46), Berthé, Kanté, Tamboura - Yatabaré (Dembélé 73), Bak. Traoré, Se. Keita, Sa. Diakité, S. Sow (M. Traoré 84) - Diabaté.