CRIZA la CSMS? Nu mai batem pe nimeni si am iesit din Cupa Ligii - MEGA GALERIE FOTO

10 Septembrie 2015
1341 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi Astra Giurgiu
Nori negri in Copou! CSMS Iasi a ajuns la cinci meciuri consecutive fara victorie in Liga I si in Cupa Ligii, iar baietii lui Nicolo Napoli au scos un singur punct (remiza alba cu Dinamo) si au marcat un singur gol la esecul cu Astra Giurgiu, scor 1-4.

Aseara, iesenii au continuat seria evolutiilor slabe si in Cupa Ligii, acolo unde CSMS a fost invinsa de CFR Cluj, cu scorul de 0-1. Atacantul spaniol Cristian Lopez si-a dovedit inca o data calitatile de golgeter si a marcat golul victoriei pentru CFR Cluj, in deplasare, cu CSMS Iasi in duelul celor doua din optimile Cupei Ligii. Dupa cele patru goluri din campionat, Cristian Lopez a marcat la Iasi unicul gol al intalnirii in minutul 44 cu un sut la coltul lung. Pasa decisiva a venit de la Nouvier, un jucator francez de doar 20 ani care si-a facut debutu la CFR Cluj in aceasta partida. Golul celor de la CFR Cluj a venit firesc dupa o prima repriza in care jucatorii pregatiti de Francisc Dican au fost mai prezenti in joc. Inca din minutul 2 oaspetii au amenintat poarta adversa prin Nouvier, care l-a testat pe Caparco din interiorul careului. Gazdele au replicat printr-o lovitura de cap trimisa de Golubovic, dupa care au solicitat la jumatatea reprizei un penalty la caderea lui Nuno Viveiros in careu intr-un duel cu Lucian Goian. Camora a trimis dintr-o lovitura libera putin peste poarta in minutul 33, iar Cristian Lopez avea sa rateze o mare sansa de gol trei minute mai tarziu. Gasit liber de marcajul celor doi stoperi ieseni, spaniolul a trimis pe langa poarta cu o lovitura de cap. Avea sa fie insa ocazia care a prefatat golul din minutul 44, cand Cristian Lopez nu a mai ratat tinta si a deschis scorul. Oaspetii au trecut pe langa 2-0 la sapte minute de la reluare, cand Negrut a centrat in fata portii si Caparco a scapat mingea din maini. In cele din urma clujenii s-au ales doar cu un corner. Acelasi Negrut s-a aflat in prim plan in minutul 58, cand l-a intins serios pe Caparco printr-o executie sanatoasa. Gazdele au presat mai mult pe fondul retragerii in defensiva a celor de la CFR Cluj si portarul Traian Marc a scos cu varful degetelor o centrare inselatoare a lui Nuno Viveiros. Mihalache si-a incercat in doua randuri sutul de la distanta, dar n-a reusit sa prinda cadrul portii si in final CFR Cluj a obtinut revansa pentru infrangerea din campionat si, totodata, cel dintai succes in deplasare in acest sezon.

Tot ieri, s-au mai disputat inca doua meciuri din primul tur al Cupei Ligii la fotbal. In partida cu Petrolul Ploiesti, banatenii de la Poli Timisoara s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Elek in minutul 68, acesta reluand in poarta o minge respinsa in lateral de portarul Pecanha. La primul meci cu noul antrenor Cornel Talnar pe banca tehnica, formatia Concordia Chiajna a invins, pe teren propriu, pe FC Botosani, cu 3-0 (1-0). Astazi se vor disputa ultimele trei meciuri din Cupa Ligii, dupa urmatorul program: FC Voluntari – Astra Giurgiu (ra 16.30), Viitorul – CSU Craiova (ora 19.00), Pandurii – Dinamo (ora 21.45). Toate meciurile sunt LIVE la Digi Sport. Steaua si ASA Targu Mures sunt calificate din oficiu in sferturile Cupei Ligii.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Nu am marcat, desi am fortat in repriza a doua, si am pierdut meciul. Noi am vrut sa castigam si de aceea nu am bagat decat 2-3 jucatori care au evoluat mai putin pana acum. Din pacate daca nu marchezi, este imposibil sa castigi. Avem un meci fparte greu etapa viitoare la Craiova. Eu sunt insa multumit ca baietii incearca sa castige etapa de etapa. Onduku nu e inca bine pregatit fizic, il vedem la antrenamente si apoi vom decide. Florin Prunea termina concediul marti si va reveni la echipa”.

Francisc Dican, antrenor CFR Cluj: ”Era important pentru noi sa continuam in aceasta competitie. Le-am si spus jucatorilor ca trebuie sa fim foarte concentrati, ca sa nu facem un pas gresit la Iasi, Ne bucuram pentru Cristian Lopez ca a marcat din nou si speram sa o tina tot asa. Ne asteapta un joc dificil in compania echipei Dinamo, o formatie schimbata radical cu Mircea Rednic pe banca. Jucam fiecare meci la victorie, noi incercam si vedem ce va iesi la urma”.

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: ”Un meci slab. Pe Nicolo Napoli trebuie sa-l intereseze mai putin cand vin eu din concediu si mai mult de ce nu joaca echipa. Am facut un meci foarte slab. Avem si probleme de efectiv, fara Bole si Tiganasu, si mai ales avem probleme pentru ca nu marcam. E clar ca nu suntem intr-un moment foarte bun, dar trebuie sa strangem randurile si sa mergem mai departe, chiar daca avem probleme mari. Indiferent de aceste probleme, nu am cum sa stau deoparte. Am incredere in echipa si in antrenorul Nicolo Napoli ca o vom scoate la capat. Trebuie sa mergem la Craiova si sa castigam. La Iasi, sunt amenzile foarte mari, mai ales atunci cand iti apari echipa. Si de aia nu mai vorbesc, am vrut si eu sa intru in concediu. O sa am o discutie si cu baietii, pentru ca s-au facut eforturi uriase sa le achitam salariile la zi”.