CS Mioveni nu poate bate pe nimeni

23 Martie 2012
586 Vizualizari | 0 Comentarii
CS Mioveni
Pandurii Targu Jiu s-a impus fara prea mari probleme in deplasarea de la Mioveni, castigand cu 2-0, cu cate un gol marcat in fiecare repriza. Scorul a fost deschis de Paul Batin in minutul 16, Ousmane Viera stabilind scorul final dupa pauza. Gorjenii au controlat autoritar jocul in prima repriza, reusind in permanenta sa tina mingea in jumatatea adversa de teren. Cu toate acestea poarta Mioveniului nu a fost amenintata in prea
multe randuri, apararea aglomerata a gazdelor facand ca jocul de atac al Pandurilor sa se loveasca mereu de un zid.
Deschiderea de scor a venit de la Paul Batin, dupa o faza creata aproape in totalitate de John Ibeh. Acesta a patruns splendid pe stanga, l-a lasat pe drum pe Voicu si a pasat excelent in gura portii, unde Batin a indeplinit o simpla formalitate. Cateva minute mai tarziu gorjenii au solicitat un penalty, insa debutantul arbitru Iulian Dima a lasat jocul sa continue dupa ce Batin a cazut in careul advers. Asistentul Cristi Nica nu a vazut ca Batin a preluat mingea cu mana la limita offside-ului si atacantul a intrat in careu unde a fost intampinat dar si faultat prin alunecare de Cobrea. "Oamenii in negru" n-au vazut nici hentul si nici faultul portarului si au lasat impasibili jocul sa curga.
Vazand ca echipa sa doar face figuratie pe teren, Marian Pana a luat primele masuri inca din minutul 30 cand a efectuat o dubla schimbare, Voicu si Mandea fiind inlocuiti cu Craciun si Claudiu Ionescu. Abia dupa o noua ocazie a gorjenilor, prin John Ibeh, au dat gazdele semne de viata in ofensiva spre finalul primei reprize, in doua faze care l-au avut la baza pe Roberto Ayza.
Repriza secunda a fost mai zgarcita cu ocaziile de gol, aratand acelasi joc de posesie prelungita al trupei lui Petre Grigoras. Pandurii n-a mai aparut insa atat de des la finalizare, desi a impins tot mai mult jocul spre poarta lui Cobrea. In cealalta jumatate, abia in minutul 73 a venit prima ocazie a argesenilor, la o centrare de pe dreapta a lui Craciun reluata cu capul din careu de Claudiu Ionescu, insa Mingote a fost la post.