CSMS a batut la Mangalia si a facut un pas urias spre Liga I

7 Aprilie 2012
1291 Vizualizari | 3 Comentarii
Ionut Popa 2

CSMS Iasi a obtinut o victorie mare in etapa 20 a Seriei I, din liga secunda la fotbal. Iesenii au invins cu 4-1 la Calatis Mangalia si raman cu sanse reale in cursa pentru promovare.
Prima mare ocazie a partidei a apartinut oaspetilor. In minutul 10, Onofras primeste o pasa buna in banda dreapta, trece in viteza pe langa un fundas al gazdelor, dar intra in unghi si trage in plasa laterala. Sase minute mai tarziu a venit si replica formatiei de la malul marii: sut frumos Radu Doicaru de la 22 de metri, lateral dreapta, in diagonala putin pe langa poarta lui Irimia. A urmat o lovitura de cap al lui Milea, dintr-un corner executat de Cl. Tudor, dupa care gazdele au dat lovitura si au deschis scorul. In minutul 20, Sin primeste o pasa in interiorul careului si reuseste un eurogol, sut cu stangul in diagonala. Dupa ce au primit golul, iesenii au dominat meciul, dar steril sI fara sa-si creeze macar o ocazie mare de gol.
Dupa pauza, Ionut Popa i-a scos de pe teren pe Onofras si Cotiga, inlocuiti cu Gado si Cretu, dar cele mai mari ocazii au apartinut tot Calatisului. In minutul 54, Bardu a scapat singur cu portarul Irimia (dupa o pasa de 45 de metri), dar a intrat in unghi si a fost blocat de goalkeeper-ul iesean. Doua minute mai tarziu, Sin a ratat o ocazie incredibila. Bardu a centrat perfect de pe banda dreapta, mingea i-a depasit pe fundasii ieseni si pe portarul Irimia si a ajuns la Sin, care singur la 6 metri, cu toata poarta goala in fata, a trimis mult peste poarta.
Echipa lui Ionut Popa a dat insa lovitura in decurs de doar doua minute. Mai intaI, in minutul 60, Milea a sutat de la 25 de metri, portarul Mitrea a gafat incredibil, a respins in fata de unde Marjanovic (talonat de Herghelegiu) a impins mingea in poarta. Gazdele au resimtit din plin socul, iar Claudiu Tudor a centrat perfect din careu la Herghelegiu care a inscris simplu cu capul din partea dreapta pentru 2-1. Cele doua minute au fost suficiente pentru ca iesenii sa invinga la Mangalia si sa obtina 3 puncte uriase in lupta pentru promovare. Scorul final a fost stabilit in minutele de final. Mai intai in minutul 86, fundasii Calatisului si-au inscris in propria poarta, pentru ca in minutul 90+2, Vladu sa centreze perfect din stanga, iar Herghelegiu sa marcheze pentru 4-1.

Callatis Mangalia: Mitrea - Samson, Ravoiu, R. Damian, R. Miron ' I. Florea, Bardu (’79 Lupu), Cojenel (’55 Bolat), Cogali - Sin, Doicaru (cpt.). Antrenor: Mugurel Cornateanu
CSMS Iasi
: Irimia - Cotiga (’50 Cretu), Tincu, Camara, Vladu – Onofras (’46 Gado), Milea, Tudor, Badic - Herghelegiu, Marjanovic (’69 Petrovic). Antrenor: Ionut Popa
Arbitri: Iulian Dima (Bucuresti), Bogdan Velicu (Bucuresti), Liviu Ciubotariu (Galati).